High school scoreboard – December 21

BOYS BASKETBALL

Columbus North 86, Terre Haute South 59

Terre Haute South;15;17;6;21;–;59

Columbus North;14;17;22;33;—;86

Terre Haute South (5-1, 0-1): Matt Deady 4 3-5 12, Jaylen Minnett 6 0-0 15, Conner Shipley 2 1-2 6, Spence Tofaute 0 0-0 0, Logan Dinkel 2 0-0 4, Tre Minnett 4 4-4 13, Lashaun Grady 0-0 0-0 0, Chase Mahurin 1 0-0 3, Greg Newton 3 0-0 6, Tim Hayes 0-0 0-0 0. Totals: 22 8-12 59.

Columbus North (6-0, 2-0): Kooper Glick 8 6-6 24, Trent Larson 5 2-2 11, Josh Speidel 14 2-5 32, Alex King 3 1-1 7, Vince Grana 2 2-2 7, Stephon Peters-Smith 1 0-0 2, Mitchell Kelley 0 0-0 0, Marquis Humes 0 0-0 0, Cameron Fathauer 0 0-0 0. Totals:33 13-16 86.

3-point goals: Terre Haute South 7 (J. Minnett 3, T. Minnett, Deady, Shipley, Mahurin); Columbus North 7 (Glick 2, Larson 2, Speidel 2, Grana)

Jennings County 53, Seymour 40

Seymour;15;6;12;7;—;40

Jennings County;14;11;11;17;—;53

Seymour (1-5, 0-3): Alan Perry 0 1-2 1, Ty Christensen 2 2-3 8, Toriek Miller 4 4-4 14, Ryan Weineke 1 0-0 2, Anthony Rork 0 0-0 0, Zach Schlatterer 1 0-2 2, Isaiah Thomas 5 0-0 11, Tyler Bloom 0 0-0 0, Tiller Cummings 1 0-0 2. Totals: 14 7-11 40.

Jennings County (6-1, 2-0): Austin Ketcham 0 0-0 0, Ethan Jarvis 0 3-4 3, Lane Staples 0 0-0 0, Dan Leach 9 2-4 20, Justin Pettit 1 0-0 2, Chace Wilson 4 4-6 12, Adam Jackson 0 0-0 0, Tyler Vogel 3 3-4 10, Richard McNamee 2 2-2 6. Totals: 19 14-20 53.

3-point goals: Seymour 5 (Christensen 2, Miller 2, Thomas); Jennings County 1 (Vogel)

Jennings County 59, Greensburg 53

Greensburg;25;7;8;13;—;53

Jennings County;12;15;17;15;—;59

Greensburg (5-1): Tommy Carey 3 0-0 6, Peyton Buening 2 0-0 5, Drew Foster 3 0-0 7, Kevin Beaver 1 0-0 2, Ryan Welage 12 4-5 31, Chandler Deaton 1 0-0 2. Totals: 22 4-5 53.

Jennings County (5-1): Ketcham 0 0-0 0, Jarvis 1 0-0 2, Staples 1 0-0 2, Leach 2 0-0 4, Pettit 3 0-0 9, Wilson 4 1-2 10, Vogel 6 5-8 18, McNamee 6 2-2 14. Totals: 23 8-12 59.

3-point goals: Greensburg 5 (Welage 3, Buening, Foster); Jennings County 5 (Pettit 3, Wilson, Vogel)

Brown County 68, West Vigo 53

Brown County;22;15;12;19;—;68

West Vigo;14;10;12;17;—;53

Brown County (7-1, 3-0): Evan Rose 6 0-0 12, Matt Redmond 1 0-0 3, Matt Adams 6 3-5 16, Collin Hoskins 9 0-0 21, Happy Lacy-Connell 2 1-4 5, Evan Markley 0 0-0 0, Austin Heminger 2 1-2 5, Austin Kritzer 3 0-1 6. Totals: 29 5-12 68.

West Vigo (3-4, 2-2): Wilson 7 2-3 20, Rollings 0 0-0 0, Lautenschlager 2 0-0 4, Kernstein 1 0-0 3, Sappingfield 7 0-0 14, Vickers 3 0-0 9, Corenflos 1 1-4 3. Totals: 21 3-7 53.

3-point goals: Brown County 5 (Hoskins 3, Redmond, Adams); West Vigo 8 (Wilson 4, Vickers 3, Kernstein)

Edinburgh 71, Monrovia 54

Monrovia;15;13;8;18;—;54

Edinburgh;16;12;18;25;—;71

Monrovia (1-6): Austin Baker 3 0-0 9, Johnny Williams 3 1-2 8, Luke Smith 4 3-5 12, Trevor Eisenhut 2 2-2 6, Luke Seber 3 5-7 11, Evan Burgess 3 0-0 6, Jeremiah Welth 1 0-0 2, Sam Whitaker 0 0-0 0. Totals: 19 11-16 54.

Edinburgh (3-3): Elliott Parmer 2 1-2 6, Christian Burton 2 2-2 6, Kyle Pendleton 9 1-2 25, Bobby Simpson 3 1-2 8, Kevin Johnson 0 0-1 0, Elijah Parmer 1 0-0 2, Matt Heagy 7 7-7 24, Doug Scrogham 0 0-0 0, Cameron Moore 0 0-0 0, Cameron Cravens 0 0-0 0, Eric Cravens. Totals: 24 12-16 71.

3-point goals: Monrovia 5 (Baker 3, Williams, Smith); Edinburgh 11 (Pendleton 6, Heagy 3, Ell. Parmer, Simpson)

GIRLS BASKETBALL

Columbus North 84, Terre Haute North 49

Terre Haute North;9;17;7;16;–;49

Columbus North;30;16;25;13;–;84

Terre Haute North (5-4, 1-2): Natalie Egan 2 1-2 6, MacKenzie Latt 1 0-0 2, Ally Low 1 0-0 2, Abby Howes 2 3-4 7, Lauren Curley 6 2-2 16, Maggie Lubbenhusen 1 0-0 2, Sarah Coletti 2 0-0 6, Kelsey Young 2 4-5 8, Lacie Pratt 0 0-0 0. Totals: 17 10-13 49.

Columbus North (9-1, 3-0): Debie Gedeon 1 0-0 2, Ali Patberg 12 4-7 28, Elle Williams 4 0-0 8, Maliah Howard-Bass 4 6-6 16, Paige Littrell 2 0-0 5, Emily Kim 1 0-0 2, Sheyanne Street 4 0-0 12, Imani Guy 2 3-4 7, Hannah Poindexter 0 2-2 2, Kat Norman 1 0-0 2, Sydney Patberg 0 0-0 0. Totals: 31 15-19 84.

3-point goals: Terre Haute North 5 (Curley 2, Coletti 2, Egan), Columbus North 7 (Street 4, Howard-Bass 2, Littrell)

Columbus Christian 51, Washington Catholic 35

Columbus Christian;19;12;11;9;—;51

Washington Catholic;5;4;6;20;—;35

Columbus Christian (11-2): Macy Wingham 9 2-2 25, Kayleigh Reed 4 0-0 10, Julie Decker 1 0-0 2, Rachel Warren 2 0-0 5, Tori Robinson 0 2-2 2, Madison Henderson 0 0-0 0, Jena Fryback 1 0-0 2, Hannah Lorimor 1 0-0 2, Jenny Decker 0 0-2 0, Taylor Ingram 0 0-0 0, Grace Lorimor 0 0-0 0, Madison Ochs 1 0-0 3. Totals: 19 4-6 51.

Washington Catholic (0-9): Dunbar 1 0-0 2, Ashby 7 3-6 17, Wild 4 3-5 12, Allen 0 0-0 0, Ivy 2 0-0 4. Totals: 14 6-11 35.

3-point goals: Columbus Christian 9 (Wingham 5, Reed 2, Warren, Ochs); Washington Catholic 1 (Wild)

Jennings County 82, Franklin County 50

Jennings County (8-3): Sidney Gerkin 3 0-0 8, Shelby Wright 3 1-1 8, Halea Petro 7 3-3 17, Katie Wilson 2 0-0 4, Baylee Krueger 9 4-5 24, Marisa Biehle 0 0-0 0, Brooklyn Gaines 7 1-1 17, Eliza Gasper 1 0-0 2, Sydney Brown 0 1-2 1, Darian Jarvis 0 1-2 1. Totals: 32 11-14 82.

Franklin County (2-8): Calihan 3 0-0 7, Hall 1 0-0 2, Spurlock 3 0-0 6, McCool 2 1-4 7, Getz 3 1-2 8, Hornsby 2 0-0 4, Steele 0 1-2 1, Hensley 1 1-2 3, Leffingwell 0 1-2 1, Reed 2 0-0 4. Totals: 17 5-12 50.

3-point goals: Jennings County 7 (Gerkin 2, Krueger 2, Gaines 2, Wright); Franklin County 4 (McCool 2, Calihan, Getz)

West Vigo 53, Brown County 35

Brown County;4;7;16;8;—;35

West Vigo;13;8;18;14;—;53

Brown County (4-6, 1-3): Emily Brady 1 0-1 2, Ellie Pool 2 0-0 5, Dakota Anderson 1 1-2 3, Tanner Chapman 4 1-2 10, Jalynn Stanford 4 0-0 9, Maddy Edds 1 0-0 2, Hallee Miller 1 0-2 2, Ryanne Smith 1 0-1 2. Totals: 15 2-7 35.

West Vigo (7-3, 4-1): Curly 1 0-0 2, Cardinal 1 5-8 7, Edington 3 5-12 12, Lane 0 1-2 1, Barton 2 0-0 4, Elkins 5 6-10 16, Houser 2 6-8 11. Totals: 14 23-40 53.

3-point goals: Brown County 3 (Pool, Chapman, Stanford); West Vigo 2 (Edington, Houser)

Seymour 73, Whiteland 54

Seymour;11;10;27;25;–;73

Whiteland;13;14;7;20;–;54

Seymour (8-2): Emilee Pollmann 5 4-6 16, Morgan Ritz 3 0-0 8, Mikayla Fee 8 3-6 19, Maci Lubker 5 0-0 13, Kayla Griffith 3 0-0 8, Kelley Sharp 0 0-0 0, Lauren James 2 0-0 5, Lindsey Hume 0 0-0 0, Brittany Trimnell 1 0-0 2, Keighana Thomas 0 0-0 0, Katie Suits 1 0-0 2, Sarah Benefiel 0 0-0 0, Brooklin Klopf 0 0-0 0, Brittany Trimnell 0 0-0 0, Mazie Caudill 0 0-0 0. Totals: 28 7-12 73.

Whiteland (4-6): Sidney Crowe 4 5-10 13, Sydney Mize 2 0-1 6, Ashley West 1 0-0 2, Kate White 3 6-6 12, Mackenzie Blazek 4 0-0 8, Monica Collins 5 1-4 11, Tori Ison 0 2-2 2, Kaylee McCrackin 0 0-0 0, Alyson Grantham 0 0-0 0. Totals: 19 14-23 54.

3-point goals: Seymour 10 (Lubker 3, Pollmann 2, Griffin 2, Ritz 2, James); Whiteland 2 (Mize 2)

BOYS SWIMMING

Bloomington South 128, Columbus North 127, Kokomo 69

200 medley relay: 1, Bloomington South ‘A’, 1:40.60. 2, Columbus North ‘A’ (Angel Torres Martinez, Adam Zhuang, Arturo Contreras, Kevin Zhang), 1:46.38. 3, Kokomo ‘A’, 1:49.94. 4, Bloomington South ‘B’, 1:50.75. 5, Columbus North ‘B’ (Jared Imlay, Ab Schumaker III, Thomas Goble, Ben Thompson), 1:52.36.

200 freestyle: 1, Michael Brinegar (CN) 1:46.86. 2, Matthew Freudenthaler (CN) 1:49.53. 3, Blake Brookshire (K) 1:51.84. 4, Grant Burley (BS) 1:52.71. 5, Nathan Banush (K) 1:55.78. 6, Max Grogg (BS) 1:55.84.

200 individual medley: 1, Ian Finnerty (BS) 1:53.49. 2, Chase McQueen (CN) 2:04.02. 3, Adam Zhuang (CN) 2:11.99. 4, Griffin Halloran (BS) 2:13.14. 5, Logan Hawk (K) 2:21.73. 6, Jacob Benzinger (K) 2:22.88.

50 freestyle: 1, Matthew Baker (BS) 23.29. 2, Angel Torres Martinez (CN) 23.39. 3, Kevin Zhang (CN) 23.50. 4, Bailey Duprey (BS) 23.94. 5, Caleb Cook (K) 24.07. 6, Ean Price (K) 31.67.

Diving: 1, Kaemon Jiles (CN) 418.70. 2, Elijah Earle (BS) 289.30. 3, Rolando Tyler (K) 262.90. 4, Grant Fehribach (CN) 225.00. 5, Max Waltermath (K) 224.00.

100 butterfly: 1, Matthew Jerden (BS) 52.77. 2, Matthew Freudenthaler (CN) 54.06. 3, Wes Webb (BS) 57.88. 4, Nathan Banush (K) 59.25. 5, Angel Torres Martinez (CN) 59.40. 6, Caleb Cook (K) 1:03.51.

100 freestyle: 1, Chase McQueen (CN) 50.22. 2, Blake Brookshire (K) 50.48. 3, Grant Burley (BS) 51.26. 4, Matthew Baker (BS) 51.47. 5, Ben Thompson (CN) 54.24. 6, Conner Wood (K) 56.86.

500 freestyle: 1, Michael Brinegar (CN) 4:37.90. 2, Matthew Jerden (BS) 4:43.92. 3, Jared Imlay (CN) 5:07.52. 4, Max Grogg (BS) 5:24.89. 5, Jacob Benzinger (K) 5:48.02. 6, Drew Davis (K) 6:01.83.

200 freestyle relay: 1, Columbus North ‘A’ (Chase McQueen, Matthew Freudenthaler, Michael Brinegar, Kevin Zhang), 1:31.72. 2, Bloomington South ‘A’, 1:33.21. 3, Columbus North ‘B’ (Angel Torres Martinez, Arturo Contreras, Ben Thompson, Thomas Goble), 1:36.15. 4, Kokomo ‘A’, 1:39.92. 5, Bloomington South ‘B’, 1:40.04.

100 backstroke: 1, Wes Webb (BS) 58.61. 2, Wyeth Michaelsen (BS) 59.94. 3, Logan Hawk (K) 1:03.04. 4, Jared Imlay (CN) 1:04.55. 5, Jackson Swain (CN) 1:05.36. 6, Drew Davis (K) 1:10.64.

100 breaststroke: 1, Ian Finnerty (BS) 1:00.40. 2, Adam Zhuang (CN) 1:03.26. 3, Kevin Zhang (CN) 1:08.64. 4, Alex Whiteman (K) 1:12.85. 5, Colton Pratt (K) 1:14.60.

400 freestyle relay: 1, Bloomington South ‘A’, 3:15.45. 2, Columbus North ‘A’ (Michael Brinegar, Matthew Freudenthaler, Chase McQueen, Jared Imlay), 3:20.95. 3, Kokomo ‘A’, 3:31.17. 4, Bloomington South ‘B’, 3:34.41. 5, Kokomo ‘B’, 4:05.29.

Columbus East 94, New Albany 86

200 medley relay: 1. New Albany 1:53.72; 2. Columbus East (Matt Gastineau, JB Baxter, Charlie Rix, Austin Smith) 1:53.73.

200 freestyle: 1. Brady Faust (NA) 2:01.54; 3. Joe Krause (CE) 2:07.03; 4. Chris Borowski (CE) 2:14.62; 5. Jude Foster (CE) 2:20.88.

200 individual medley: 1. Noah Boone (NA) 2:09.73; 2. Jake Smith (CE) 2:15.34; 3. Baxter (CE) 2:31.31; 4. Gastineau (CE) 2:34.54.

50 freestyle: 1. Sam Lewis (CE) 24.17; 3. A. Smith (CE) 26.16; 5. Marco D’Amore (CE) 28.62.

Diving: 1. Cordell Glass (CE) 269.00; 2. Will Connor (CE) 152.70.

100 butterfly: 1. J. Smith (CE) 59.26; 3. Rix (CE) 1:04.10

100 freestyle: 1. 1. Adam McGaren (NA) 51.50; 2. Lewis (CE) 52.57; 3. A. Smith (CE) 1:00.04.

500 freestyle: 1. Drake Miller (NA) 5:37.98; 3. Borowski (CE) 5:58.36; 4. Austin Guse (CE) 6:21.26; 5. Gavin Roberts (CE) 6:37.98.

200 freestyle relay: 1. Columbus East (J. Smith, A. Smith, Krause, Lewis) 1:40.84; 3. Columbus East (Foster, Borowski, Guse, James Taylor) 1:48.90.

100 backstroke: 1. Boone (NA) 58.61; 3. Rix (CE) 1:05.22; 5. Gastineau (CE) 1:16.43.

100 breaststroke: 1. Adam McGaren (NA) 1:09.85; 2. Baxter (CE) 1:13.74; 3. Krause (CE) 1:14.25; 4. Taylor (CE) 1:16.41.

400 freestyle relay: 1. Columbus East (J. Smith, Rix, Krause, Lewis) 3:34.33; 3. Columbus East (Guse, Foster, Baxter, Gastineau) 4:07.82.

GIRLS SWIMMING

Columbus North 137, Bloomington South 115, Kokomo 51

200 medley relay: 1, Columbus North ‘B’ (Kaitlyn Niebrugge, Cori Taylor, Whitley Eicher, Katie Utterback), 2:02.79. 2, Bloomington South ‘B’, 2:10.14. 3, Kokomo ‘A’, 2:13.31. 4, Bloomington South ‘A’, 2:15.65. 5, Kokomo ‘B’, 2:33.31.

200 freestyle: 1, Mackenzie Fry (CN) 1:59.11. 2, Maddie Wyke (CN) 1:59.26. 3, Katie Hohman (BS) 2:11.98. 4, Emily Long (BS) 2:13.76. 5, Morgan Reecer (K) 2:19.26. 6, Katherine Harbaugh (K) 2:36.72.

200 individual medley: 1, Marah Bieger (CN) 2:10.07. 2, Mackenzie Looze (BS) 2:15.17. 3, Darby Coles (CN) 2:24.29. 4, Jocelyn Kuh (BS) 2:27.18. 5, Brooke Dill (K) 2:44.62. 6, Aditi Sood (K) 3:08.37.

50 freestyle: 1, Grace Haskett (CN) 24.81. 2, Celina German(BS) 25.25. 3, Karen Wildemann (CN) 26.25. 4, Hannah Kunzman (BS) 26.49. 5, Jessica Estep (K) 28.02. 6, Hayden Phipps (K) 32.41.

Diving: 1, Maggie Gates (BS) 412.95. 2, Osha Hall (K) 321.70. 3, Emma Wilson (CN) 235.45.

100 butterfly: 1, Maddie Wyke (CN) 58.78. 2, Alexandra Nusawardhana (CN) 1:02.43. 3, Emily Long (BS) 1:09.16. 4, Grace Oeding (BS) 1:13.33. 5, Autumn Carroll (K) 1:14.99. 6, Abigail Hammel (K) 1:26.55.

100 freestyle: 1, Celina German (BS) 54.67. 2, Mackenzie Fry (CN) 54.91. 3, Darby Coles (CN) 55.71. 4, Jessica Estep (K) 1:01.82. 5, Hannah Kunzman (BS) 1:04.61.

500 freestyle: 1, Mackenzie Looze (BS) 5:23.86. 2, Cori Taylor (CN) 5:35.44. 3, Kaitlyn Niebrugge (CN) 5:41.82. 4, Katie Hohman (BS) 5:50.02. 5, Morgan Reecer (K) 6:16.92. 6, Katherine Harbaugh (K) 6:59.82.

200 freestyle relay: 1, Columbus North ‘A’ (Grace Haskett, Mackenzie Fry, Karen Wildemann, Marah Bieger), 1:41.07. 2, Bloomington South ‘A’, 1:47.96. 3, Columbus North ‘B’ (Darby Coles, Olivia Haskett, Katie Utterback, Mary Jeffries), 1:52.11. 4, Kokomo ‘A’, 1:59.29. 5, Bloomington South ‘B’, 1:59.66.

100 backstroke: 1, Grace Haskett (CN) 57.83. 2, Alexandra Nusawardhana CN) 1:02.47. 3, Brooke Dill (K) 1:12.23. 4, Alyssa Livingston (BS) 1:12.98. 5, Taryn Roll (BS) 1:13.27. 6, Briana Ebenhart (K) 1:22.54.

100 breaststroke: 1, Marah Bieger (CN) 1:07.14. 2, Rachel Doehla (BS) 1:16.19. 3, Jocelyn Kuh (BS) 1:17.04. 4, Autumn Carroll (K) 1:21.39. 5, Mary Jeffries (CN) 1:27.27. 6, Amy Laubenstein (K) 1:38.16.

400 freestyle relay: 1, Columbus North ‘A’ (Maddie Wyke, Grace Haskett, Darby Coles, Mackenzie Fry), 3:41.51. 2, Bloomington South ‘A’, 3:53.23. 3, Columbus North ‘B’ (Alexandra Nusawardhana, Cori Taylor, Whitley Eicher, Kaitlyn Niebrugge), 3:56.45. 4, Bloomington South ‘B’, 4:12.57. 5, Kokomo ‘A’, 4:53.74.

Columbus East 104, New Albany 82

200 medley relay: 1. New Albany 2:06.92; 2. Columbus East (Raegan Bradley, Abby Frazier, Brooke Statler, Cortney VanLiew) 2:08.42; 3. Columbus East (Rebecca Smith, Maelyn Kiser, Tanu Bhatawadekar, Kenzie Hammers) 2:27.20.

200 freestyle: 1. Ramey Satterly (NA) 2:17.47; 2. A. Frazier (CE) 2:23.17; 3. Lizzy Frazier (CE) 2:23.89; 5. Kiser (CE) 2:57.46.

200 individual medley: 1. Reagan Thom (NA) 2:20.55; 2. Maggie Frazier (CE) 2:42.10; 3. Statler (CE) 2:55.79; 4. Hammers (CE) 3:03.46.

50 freestyle: 1. VanLiew (CE) 25.65; 3. Bhatawadekar (CE) 30.07; 4. Sophia Reynolds (CE) 33.74.

Diving: 1. Emma Reas (NA) 213.95; 3. Emily Clancy (CE) 175.40; 4. Julie Connor (CE) 169.65; 5. Kate Fox (CE) 145.00.

100 butterfly: 1. VanLiew (CE) 1:04.73; 2. Bradley (CE) 1:13.99; 4. Bhatawadekar (CE) 1:26.20.

100 freestyle: 1. Alexis Lete (NA) 1:00.32; 2. M. Frazier (CE) 1:01.28; 3. Statler (CE) 1:06.11; 4. R. Smith (CE) 1:09.41.

500 freestyle: 1. Satterly (NA) 6:07.35; 3. Sara Otte (CE) 7:39.73; 4. Maddie Steinwedel (CE) 7:48.35; 5. Taylor Smith (CE) 8:30.31.

200 freestyle relay: 1. Columbus East (L. Frazier, Bhatawadekar, Statler, M. Frazier) 1:54.74; 3. Columbus East (Sophia Reynolds, Hammers, Kiser, R. Smith) 2:11.95.

100 backstroke: 1. Bradley (CE) 1:14.14; 3. L. Frazier (CE) 1:15.87; 5. T. Smith (CE) 1:27.71.

100 breaststroke: 1. Thom (NA) 1:09.57; 2. A. Frazier (CE) 1:21.24; 3. R. Smith (CE) 1:30.25; 4. Hammers (CE) 1:32.42.

400 freestyle relay: 1. Columbus East (Bradley, M. Frazier, A. Frazier, VanLiew) 4:05.49.