Columbus North High School Top 10

Karen Wildemann

Rank: 1

Parents: David and Sue Wildemann

Story continues below gallery

College plans: Undecided

College major: Biology, then optometry school

High school activities and awards: Swimming, volleyball, Fellowship of Christian Athletes, National Honor Society, Interfaith Alliance Club, volleyball awards including the Casey Cooley Award, MVP, Bull Dog Award, All Conference, Academic All State; swimming awards: Bull Frog Award, All Conference and All American

Community activities: St. Bartholomew Youth Ministry, Lector, Server, Confirmation Teacher

Alexander J. Whaley

Rank: 2

Parents: Jeff and Dawn Whaley

College plans: Four-year degree at Purdue University, West Lafayette or Indiana University, Bloomington

College major: Computer science, possible double major or minor in Japanese

High school activities and awards: Peer tutor, “Blitzon Schmitt” reader, traveled to Japan as Miyoshi Friendship Ambassador, marching band, pep band, Chinese Club, Drama Crew, Senior Showcase cast, Boilermaker Challenge participant, Academic letter and chevron recipient, National Honor Society, second place at IUPUI Informatics App Challenge, National Council of Teacher’s of English essay nominee; National History Day District Award winner

Community activities: Boy Scouts of America Eagle Scout (Troop 557), member of Fairlawn Presbyterian Church and youth group, 10-year 4-H member and volunteer at Love Chapel

Alankrati Bhadoria

Rank: 3

Parents: Arun and Neelam Bhadoria

College plans: Attend a four-year university

College major: Business law and ethics

High school activities and awards: AP Scholar, Indiana Economics Challenge first-place winner _ Adam Smith Division, honor roll, academic letter winner, National Honor Society, Key Club, English Academic Bowl (served as team captain), Diversity Council, tennis and track

Community activities: Schmitt Elementary School reading mentor, teacher’s helper and assistant at Busy Bee’s Academy, Salvation Army bell ringing, Youth Leadership Bartholomew County scholarship winner, Feed the Children, taught science experiments to preschool students, trick or treat for UNICEF

David Rich

Rank: 4

Parents: Christopher and Amy Rich

College plans: Four-year undergraduate degree in chemical engineering most likely, followed by graduate studies in neuroscience

College major: Undergraduate degree in chemical engineering most likely, followed by graduate studies in neuroscience

High school activities and awards: Sound of North Marching Band student leader and drum major, Brain Game team captain, track and field in freshman year, Indiana All-State Honor Band for Cornet 1, National Honor Society and selected for National Society of High School Scholars.

Community activities: Landscaping and repainting for grandmother’s house, volunteer at Indiana State School Music Association contests, FCC Orchestra, Philharmonic Orchestra

Sean Kirchman

Rank: 5

Parents: John and Lisa Kirchman

College plans: Attend a four-year university to major in engineering or science

College major: Engineering or biology

High school activities and awards: Columbus North football, Columbus North Orchestra, Columbus North Men’s Volleyball, National Honor Society and Interfaith Alliance Club

Community activities: McKelvie String Studio, St. Bartholomew Youth Ministry, Philharmonic Youth Orchestra, St. Bartholomew Arts and Environment Committee

Rosemary Yonushonis

Rank: 6

Parents: Tom and Celeste Yonushonis

College plans: Attend the Kelley School of Business at Indiana University

College major: Finance

High school activities and awards: Four-year varsity tennis, All-Conference tennis in 2014, tennis captain in 2015, four-year varsity cross-country, Kristen S. deHebreard Memorial Mental Attitude Award recipient in 2013, Academic All State 2014, National Honor Society, Youth Leadership Bartholomew County, Quill and Scroll 2012-14, Log Yearbook, Section Editor 2012-14, Senior Class secretary, Academic letter, Student Assembly, Choir 2012-13, Indiana University Honors Program in Foreign Language Spain 2014

Community activities: Turning Point Domestic Violence Shelter volunteer, Asbury United Methodist Church volunteer 2011-12, Blitz on Schmitt, St. Bartholomew Soup Kitchen

Janelle Peters

Rank: 7

Parents: Ben and Joan Peters

College plans: Attend Purdue University

College major: Biomedical engineering

High school activities and awards: Columbus North volleyball co-captain, Most Improved Player 2012, Academic All-State 2014, Columbus North track freshman award, Bull Dog Award 2013, National Honor Society at-large officer, Academic Letter and chevron, honor roll

Community activities: Bartholomew County Youth Leadership, White Creek Needlers 4-H Club, St. John’s White Creek Youth Group

Katherine Fisher

Rank: 8

Parents: William and Melinda Fisher

College plans: I plan to go to Indiana University

College major: Neuroscience

High school activities and awards: Section leader for the Sound of North Drumline, play percussion for the choirs at North, and I am an active leader in the theater teach crew at North

Community activities: I volunteer with Key Club and organize Operation Christmas Child donations, frequently play percussion at my church, visiting Just Friends, an adult day care where I take my Chihuahuas along with me.

Evan Watkins

Rank: 9

Parents: Scott and Anita Watkins

College plans: Attend Purdue University, University of Kentucky, Michigan State University or University of Alabama

College major: Electrical and computer engineering

High school activities and awards: National Merit Semifinalist, National Honor Society, Sound of North Marching Band, 25th Street Jazz Band musical pit orchestra, Wind Ensemble, named to the marching band’s Student Leadership Team and recipient of the Outstanding Attitude Award

Community activities: Youth group at Hope Moravian Church and contribute to the Vacation Bible School program run by the Baptist, Methodist and Moravian Church. I help with the meal site and church also do community service events with the National Honor Society.

Clayton Auton

Rank: 10

Parents: Matthew and Carla White

College plans: Attend Indiana University

College major: Physics

High school activities and awards: Clarinet Section Leader in Sound of North Marching Band, wind ensemble, orchestra, Jazz Band, Pit Orchestra, All-State Honor Band, All Star High School Band, Indiana State School Music Association State Solo and Ensemble gold medal winner; National Honor Society, Youth Leadership Bartholomew County

Community activities: Adventures in Christmas Worship; Blitz on Schmidt, math tutor, Indiana Clarinet Experience, summer band program volunteer

Anthony C. Sanders

Rank: 10

Parents: Tony and Christine Sanders

College plans: Rose-Hulman or Purdue University

College major: Mechanical engineering

High school activities and awards: Varsity tennis letterman for four years, team captain, Bull Dog Award, First Team All-State Doubles, Second Team All-State Singles, Academic All-State Honorable Mention, State Singles qualifier, 2014 Republic All-Area Player of the Year, Men’s club volleyball letterman four years, Team Captain, 25th Street Jazz, Debs and Musicmen, Indiana State School Music Association Jazz Gold Medalist, Fellowship of Christian Athletes leader, National Honor Society, Academic Letter recipient, Cummins School to Work Program

Community activities: ACEing Autism volunteer, St. Bartholomew Church member and Altar Server, Friends of Haiti Alternative Gift Program, Youth Leadership Bartholomew County Top 20