4-H Fair results for 7-13-16 news

Bartholomew County 4-H Fair

Open Class

Quilting

Grand Champion: Joyce Meyer

Reserve Grand Champion: Janice Hoffman

Champion: Tracy Day, Mary Jane Hooker, Annie Hughes, Maxine Littrell, Diane Mihay, Donna Mount, Charlene Warfield

Reserve Champion: Teresa Branum, Estelle Clark, Jo Ann Ferguson, Peggy Hiatt, Carmelite Moore, Kathleen Steir Whipker,

Blue Star: Karen Dobrinski, Nancy Heckman, Judy John, Jennie Loyd

Blue: Odessa Brooks, Stephanie Gates, Elaine Marston, Nancy Meyer, Sara Millis, Linda Reedy, Mary Frances Runion, Marlene Strietelmeier, Carol Walp

Red: Kay Niemoeller

Scrapbook

Grand Champion: Jessica Foster

Reserve Grand Champion: Jennifer Speer

Blue: Sandi Lovelace, Joetta Spray

Red: Nancy Hackman

Sewing Conventional Machine

Grand Champion: Myra Strawman

Reserve Grand Champion: Angie Behrman

Champion: Cindy Gordon, Sandi Lovelace

Reserve Champion: Estelie Clark, Jennie Loyd, Donna Mount

Blue Star: Judy John

Blue: Macey Chistensen, Emma Christie, Billie Goodner, Marti Gordon, Martha Hotz, Joyce Jones, Melisa Miller, Aaron Simmons

Sewing Serger and Conventional Machine

Grand Champion: Joyce Jones

Reserve Grand Champion: Diane Meier

Tatting

Grand Champion: Alicia Hughes

Ugly Lamp

Grand Champion: Marcia Carson

Reserve Grand Champion: Mike Mensendiek

Reserve Champion: Kevin Biehle, Luretta Clark

Blue: Marnie Carr, Emma Mensendiek, Nina Paswater, Don Schroer, Joetta Deckard-Spray

Vegetable

Grand Champion: Julie Hoene

Reserve Grand Champion: Allison Foster

Champion: Darren Collins, John Hackman, Jeff Hoeltke, Landon Hoeltke, Larry Hoeltke, Liana Lienhoop, Luke Lienhoop, Pam Tempest

Reserve Champion: Joyce Fisher, Kim Hoeltke, Debbie Monroe, Lydia Whiteside

Blue: Liz, Burbrink, Anna Crowder, Kaleb Crowder, Theresa Downey, Larry Fisher, Josh Lienhoop, Ryan Lienhoop, Glenn Monroe, Jeff Monroe, August Whipker, Audrey Whiteside

Vegetables/Garden Oddities

Grand Champion: Larry Hoeltke

Reserve Grand Champion: Charlotte Elkins

Reserve Champion: Liana Lienhoop

Blue: Kim Hoeltke

Vegetables Decorated Bushel Basket

Grand Champion: Jeff Hoeltke

Vegetable Largest by Weight

1st: Pam Tempest

2nd: Jeff Hoeltke

3rd: Kim Hoeltke

Woodcraft

Grand Champion: Chaz Painter

Reserve Grand Champion: Steve Ferree

Reserve Champion: Steve Gossman

Blue Star: Wm. Sproessig

Blue: Larry Carter, David Christensen, Joe Deckard, Sigel Marcum

Yeast Breads

Grand Champion: Jennifer Dement

Reserve Grand Champion: Emily Harker

Champion: Alyson Dunfee, Jayla Fiesbeck

Reserve Champion: Chris Dement, Chasyti Van Hoosier

Red: Annette Heath, Roselyn Johnston

SHARE
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5645.