Barth. Co. Fair Results – Take 2

4-H Creative Writing

Grand Champion: Courtney Schnur

Reserve Grand Champion: Morgan Williams

Champion: Lillian Steinwedel

Reserve Champion: Macey Christensen, Chloe Krueger, Mackenzie Geckler

Blue Star: Lillian Wells, Emilee Whipker, Cassandra Claycamp

Blue: Kaitlin White, Kenzie Pendleton, Taylor Glick-Scott, Jaden Decker, Lauren Hartwell, Madison White, Beth Van Devender, Lydia Bishop, Jenessa Decker

Red: Lindsey Thompson

4-H Consumer Clothing

Grand Champion: Sophie Krueger

Reserve Grand Champion: Olivia Klinge

Champion: Danyel Roxbury

Reserve Champion: Laina Klinge

Blue Star: Lindsey Thompson, Grace Burbrink, Saylor Lancaster

4-H Fashion Revue

Grand Champion: Erin Enzinger

Reserve Grand Champion: Lindsey Hartwell

Champion: Lillyan Arnholt, Isabelle Larken, Saylor Lancaster, Erin Enzinger, Allison Collins

Reserve Champion: Mia Nickels, Allyson Herold, Lean Hartwell, Delany Roxbury

Blue Star: Olivia Middendorf

Red: Heidi Murphy

4-H Dog Obedience

Grand Champion: Abigail Gregory

Reserve Grand Champion: October Thomas

Champion: Mallory Rupp, Grace Hewitt

Reserve Champion: Kyla Peters, Mary Cox, Lauren Ulrich, Zoe Chasse

Blue: Hale Chastain, Kaitlyn Conrad, Thomas Cox, Shelby Nickerson, Savanna Sullivan, Camille Warren

Red: Joseph Acree, Jenessa Decker, Samantha Helwig, Grace Poff, Megan Schroeder, Aubrey Sullivan

White: Corbin Beverly, Nicholas Semmer

4-H Dog Obedience Poster

Blue: October Thomas

4-H Dog Obedience Showmanship

Grand Champion: Samantha Helwig

Reserve Grand Champion: Zoe Chasse

Rookie: 1st Mallory Rupp, 2nd Megan Schroeder

Junior: 1st Samantha Helwig, 2nd Abigail Gregory, 3rd Savannah Sullivan, 4th October Thomas, 5th Grace Hewitt

Senior: 1st Zoe Chasse, 2nd Aubrey Sullivan, 3rd Kaitlyn Conrad, 4th Jenny Decker

Expert: 1st Samantha Helwig, 2nd Zoe Chasse, 3rd Mallory Rupp

4-H Performing Arts

Blue Star: Brendan Boewe, Jenna Boewe, Marnie Schwartzkopf, Oto Brauneller, Saylor Lancaster, William Lancaster, Wyatt Lancaster, Zari Bruch, Bradley Cline, David Cline, Katherine Redding

Blue: Elise Beverly, Erin Enzinger, Faith Brauneller, Hannah Sabotin, Jacob Sabotin, Jaden Decker, Jenessa Decker, Jenna Thomas, Joshua Haub, Kimberly Carothers, Libby Taylor, Mackenzie Barnett, Makena Jackson, Sarah Taylor, Sierra Schneider, Mary Cline

4-H Strawberry

Grand Champion: Olivia Shoaf

Reserve Grand Champion: Eliza Whiteside

Blue Star: Riley Croddy, Noah Shoaf, Allana Whiteside

4-H Verbal Communications: Demonstrations

Grand Champion: Emily Harker

Reserve Grand Champion: Grayson Moffit

Champion: Selorm Agbolosoo

4-H Verbal Communications: Informative Presentation

Grand Champion: Ruthy Beck

Reserve Grand Champion: William Lancaster

Reserve Champion: Micah Dement

4-H Verbal Communications: Public Speaking

Grand Champion: Shania-Naje Omega

Reserve Grand Champion: Daniel Ford

Champion: John Beck

Reserve Champion: Hannah Beck

Blue Star: Saylor Lancaster, Wyatt Lancaster

4-H Blacksmithing

Division 1: Hook

Bradley Cline

David Cline

Macy Cline

Thomas Cox

Matthew Degner

Keller Douglas

Bryce Eckelman

Chase Holland

Alleandra LaCourt

Kedric LaCourt

Cory Lekens

Squire McKinney

Cole Brown

Rowan Oliphant

Ben Harrison

Mason Whipker

Division 2: Rose

Justin Borowski

Dylan Brooks

Grant Cathcart

Jaden Decker

Saylor Lancaster

William Lancaster

Wyatt Lancaster

Noah Lykins

Emma Perry

Joseph Perry

Erica Stier

Will Van Devender

Division 3: Candleholder

Philip Artis

Riley King

Kate Spurgeon

Orion Clark

Division 4: Ladle

Jacob Behrman

Elijah Dement

Jonah Dement

Jacob Monroe

Emily Stier

Nick Walter

Division 5: Hummingbird

Beau McKinney

Division 6: Coat Rack

Adam Spurgeon

Division 7: Optional

Jenny Decker

Author photo
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5633.