Bartholomew County Fair Results – Take 4

4-H Sewing for Fun

Participation: Faith Brauneller, Grace Greene, Laynie Greene, Lauren Degner, Justgin Sylva, Anna Jackson

4-H Shooting Sports

Grand Champion: Chloe Krueger

Reserve Grand Champion: Cayden Denton

Champion: Benjamin Harrison

Reserve Champion: Eli Kirkland, Jaden Decker, Jenessa Decker

Blue Honor: Liam Krueger

Blue: Joseph Acree, Harmony Black, Brady McNealy, Josephine Franks, Brady Kirkland, Kedric LaCourt, Nick Stoner, Grace Greene, Tyler Moore, Alleandra LaCourt

4-H Small Engines

Grand Champion: Owen Rupp

Reserve Grand Champion: Justin Sylva

Champion: John Beck

Reserve Champion: Jenna Boewe, Brendan Boewe

Blue: Benjamin Harrison

4-H Soil & Water

Grand Champion: Owen Ballard

Reserve Grand Champion: Eli Ballard

Blue: Jaden Decker

4-H Sportfishing

Grand Champion: Brady Barwick

Reserve Grand Champion: Ethan Adams

Reserve Champion: Bradley Cline

Blue: Austin Menefee, Wyatt Lancaster, Brooklyn Brewer

4-H Sports

Grand Champion: Olivia Shoaf

Reserve Grand Champion: Claudia Sims

Champion: Rolan Ryan

Reserve Champion: Charles Claycamp, Cassandra Claycamp

4-H Veterinary Science

Grand Champion: Chesney Loehr

Reserve Grand Champion: Cassandra Claycamp

Champion: Lauren Degner

Blue: Lauren Ulrich, Lillian Wells

Participation: Shania-Naje Omega

4-H Weather & Climate Science

Grand Champion: Molly Nelson

Reserve Grand Champion: Amanda Heideman

Champion: Betsy Hoene, Kaden Wise

4-H Weeds Identification & Control

Grand Champion: Will Van Devender

4-H Welding

Grand Champion: Haley Embry

Reserve Grand Champion: Emily Harker

Champion: Austin Campbell, Tyler Bense

Reserve Champion: Jaden Decker, Marnie Schwartzkopf

Blue Honor: Brady McNealy

Blue: Drew Schiefer, Konner Wessel, Noah Hoeltke, Andrew King, Justin Sylva, Emmit Romine, Wyatt Romine, Kaitlyn Carothers

Red: Skyler Lowe

4-H Wildlife

Grand Champion: Molly Nelson

Reserve Grand Champion: Sydney Ousley

Champion: Cassandra Claycamp

Reserve Champion: Jonathan Sylva

Blue: Ethan Pedigo, Lillian Wells, Saylor Lancaster, William Lancaster, Wyatt Lancaster

4-H Woodworking

Grand Champion: Sarah Tedder

Reserve Grand Champion: Owen Ballard

Champion: Lauren Smith, Lilly Smith

Reserve Champion: Tabatha Martin, Henry Bush, Charles Claycamp, Brendan Boewe

Blue: Ben Spears, Austin Menefee, Lance Kitterman, Harmony Black, Kendrick Crowder, Eli Ballard, Jaden Decker, Charles Frensemeier, Lewis Sanchez

Author photo
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5633.