Bartholomew County Fair Results – Take 6

Bartholomew County 4-H Fair

4-H Project Results

4-H Caged Critters

Grand Champion: Rachel Treadway

Res. Grand Champion: Hale Chastain

Reserve Champion: Elijah Harrison, Ethan Nickerson

Blue Honor: Mara Nickerson, Lucas Young, John Blanford, Ava Chastain, Brady Barwick, Anna Jackson, Dalton Barwick

4-H Cat Poster

Grand Champion: Sydney Ousley

4-H Cat

Grand Champion: Betsy Hoene

Res. Grand Champion: Carlie Menefee

Champion: Olivia Calhoun

Reserve Champion: Riley Carothers, Danniella Riley

Blue Honor: Hayden Carothers, Erica Harker, Austin Menefee, Leana Shrader

Blue: Kate Baugh, August Brockhaus, Makayla Helwig, Isabelle Larken, Ethan Nickerson

4-H Cat Showmanship

Grand Champion: Carlie Menefee

Res. Grand Champion: Danniella Riley

Reserve Champion: Hayden Carothers, Riley Carothers

4-H Food Preservation

Grand Champion: Charles Painter

Res. Grand Champion: Josie Burbrink

Champion: Micah Dement, Kaleb Crowder, Derek Patchett, Grace Burbrink, Kaitlyn Carothers,

Reserve Champion: Lauren Smith, Ruth Beck, Lilly Smith, Nathaniel John, Kaitlyn Conrad

Blue Honor: Riley Croddy, Elizabeth Rayburn, Makena Jackson, Allana Whiteside, Kathryn Rayburn, Jesse John, Rebecca Walker, Hailie Brumley, Taylor Marshall, Hannah Beck

Blue: Lindsey Hartwell, Alexis Jones, Leah Hartwell, Lauren Hartwell, Emily Walker

4-H Foods

Grand Champion: Emily Harker

Res. Grand Champion: Hannah Walker

Champion: Micah Dement, Lauren Smith, Taylor Glick-Scott, Camry Comstock, Mackenzie Barnett, Jaden Decker, Allison Collins

Reserve Champion: Morgan Glick-Scott, Josie Harshbarger, Riley Croddy, Chloe Krueger

Blue Honor: Cayden Denton, Jenna Thomas, Kimberly Carothers, Genea Martoccia, Kendrick Crowder, Ruth Beck, Hannah Beck, Katie Hagan, Rebecca Walker, Courtney Schnur, Rachael Meador, Chesney Loehr, Noah Hoeltke, Amelia Bliton, Kaitlyn Conrad

Blue: Lauren Degner, Lila Hunter, Laynie Greene, Emma Schuette, Wyatt Mitchell, Melina Engelau, Ethan Hall, Kyleigh Wolf, Caitlin Schuette, Sarah Sharp, Sarah Morales, Joshua Conrad, Samantha Enzinger, Liam Krueger, Lilly Smith, Elizabeth Rayburn, Maggie Wagner, Kaitlyn Carothers, Elijah Dement, Jenna Boewe, Kathryn Rayburn, Erin Enzinger, Noah Kestler, Jonah Dement, Maggie Gregory

Bartholomew County 4-H Fair

2017 Open Class Fair Results

ANTIQUES

Grand Champion: John Finke

Reserve Grand Champion: Carolyn Schroer

Champion: Clarence Fiesbeck, Jean Fiesbeck, Barb Hackman, Diana Meeks, Claudia Shafer, Mary Lou Wessel

Reserve Champion: Harriet Armstrong, Darlene Deckard, Mary Beth Glick, Gayle Loesch, Diane Meier, Bob Taylor

Blue Honor: Beth Dilley, Marilyn Foist, Roberta Parmerllee, Greg Wilkerson

Blue: Susan Arnholt, Robert Brown, Paul Franke, Max Jacobus, Nancy Kistler, Jim Loesch, Tim Loesch, Jane Morris, Don Schroer, Donna Smith, Shirley Taylor

Red: Lisa Coombs, Carroll Foist, Mary Jane Hoeltke, Carolyn Schuette, Kari Spurgeon

BASKETS

Grand Champion: Roberta Parmerllee

Reserve Grand Champion: Dena Schafstall

Reserve Champion: Lisa Coombs

Blue: Nancy Heckman

CAKES

Grand Champion: Beth Dilley

Reserve Grand Champion: Stephanie Long

Reserve Champion: Rachel Lane

Blue: Angie Behrman, Alyson Dunfee, Carol Gross, Judy John

CANDY

Grand Champion: Beth Dilley

Reserve Grand Champion: Alyson Dunfee

Champion: Angie Behrman, Sandra Finkel

Reserve Champion: Theresa Downey, Carol Gross

Blue: Kathy Bush, Stephanie Long

CANNING

Grand Champion: Nancy Mahoney

Reserve Grand Champion: Wanda Engelau

Champion: Connie Hobbs, Jocelyn Lambert, Jan Moss, Chaz Painter

Reserve Champion: Josie Burbrink, Cathy Gilmore, Teresa Spurling, Kathleen Stier

Blue: Auburn Crider, Jodi Crider, Jennie Chrisman, Theresa Downey, Marilyn Foist, Jill Forster, Cathy Gilmore, April Hoeltke, Diana Meeks, Lori Moses, Dolores Rettig, Margaret Volland

Red: Angie Behrman, Penny Lockhart

CERAMICS

Grand Champion: Janice Hoeltke

Reserve Grand Champion: Joetha Deckard

Blue: Angie Behrman, Olivia Eavey, Sarah Mehlek, Donna Smith

CHRISTMAS AT THE FAIR

Grand Champion: Roberta Parmerllee

Reserve Grand Champion: Jane Wiley

Champion: Kate Baird, Joetta Deckard-Spray, Annette Heath, Nancy Heckman, Alex Kerkhof, Anita Palmer, Linda Reedy

Reserve Champion: Beth Dilley, Britnee Hittle, Joyce Jones, Oliver Kerkhof, Sandi Lovelace, Marlene Strietelmeier

Blue Honor: Barbara Brown, Debbie Clark, Charlotte Elkins, Leah Elkins, Betty McQueen, Nancy Meyer, Anita Palmer, Dena Schafstall

Blue: Liz Burbrink, Morgan Elkins, Stacie Gamble, Melissa Jones, Isaac Kerkhof, Ashlynn Minnis, Jackie Speaker, Madelyn Streed, Stella Streeval

COLLECTIONS

Grand Champion: Willis Bahnsen

Reserve Grand Champion: Sheila Shaffer

Champion: Elijah Harrison

Reserve Champion: Marnie Carr, Erma Loesch, Stelle Sreeval

Blue Honor: Marge Evans, Jean Fiesbeck, John Finke, Mary Beth Glick, Penny Jacobus, Gayle Loesch, Jim Loesch, Donna Mount, Demi Oakes, Rick Powell, Madelyn Streeval

Blue: Joetta Deckard-Spray, Leah Elkins, Jean Fiesbeck, Annette Heath, Larry Hoeltke, Judy John, Leann Powell, Jackie Speaker, Bob Tempest, Pam Tempest

COOKIES

Grand Champion: Nancy Heckman

Reserve Grand Champion: Beth Dilley

Champion: Briana Bonnell, Wanda Deweese, Sandra Finkel, Judy John, Lilly Tuell, Bev Pence, Boone Rutan

Reserve Champion: Beth Dilley, Alyson Dunfee, Jayla Fiesbeck, Kyra Jessie, Lori Moses

Blue Honor: Bonnie Burbrink

Blue: Bonnie Burbrink, Jennie Chrisman, Abby Crowder, Theresa Downey, Carol Gross, Stephanie Long, Carolyn Souza, C.C. Tuell

Red: Angie Behrman, Anna Crowder

CRAFTS

Grand Champion: Tonya McLoed

Reserve Grand Champion: Angie Behrman

Champion: Kathy Amos, Chole Cherry, Joetta Deckard-Spray, Micah Dement, Lois Griffith, Marceline Hammer, Annette Heath, Martha Hotz, Penny Jacobus, Joyce Jones, Sheryl Moore, Rosemary Neff, Olive Records, Linda Reedy, Stella Streeval, Isabelle Sully

Reserve Champion: Darlene Deckard, Norval Fischvogt, Nichole Harrison, Alex Kerkhof, Oliver Kerkhof, Jean Schneider, Jackie Sharp, Linda Steele, Beth West

Blue Star: Cathy Bahnsen, Debbie Clark, Kaen Dobrinski, Isaac Kerkhof, Emma Long, Sigel Marcum, Jason McCartney, Breanna McClain, Anita Palmer, Lipporah Riggs, Madelyn Streeval, Leigh Vandergriff

Blue: Hudson Drury, Charlotte Elkins, Sandi Lovelace, Judy John, Diane Meier, Bill Ridy

CROCHETING

Grand Champion: Tiffany Pulkowski

Reserve Grand Champion: Sheryl Moore

Champion: Cinda Jones Bonner, Britnee Hittle, Amy Kirby, Dorothy Lane, Margaret Pfueger

Reserve Champion: Karen Hauber, Joyce Jones, Karen Loy, Sara Millis, Dean Myers, Dolores Rettig

Blue Honor: Barbara Brown, Rolland Barringer

Blue: Peg Downey, Sarah Fields, Penny Jacobus

DECORATED CAKES

Grand Champion: Abby Moses

Reserve Grand Champion: Jacob Burbrink

Blue: Ellie Burbrink, Caitlin Schuette

Red: Carol Gross, Emma Schuette

DOLLS

Grand Champion: Marceline Hommer

DRIED FOODS

Grand Champion: Larry Hoeltke

Reserve Grand Champion: Lori Moses

Champion: Brianna Bonnell, Charlotte Elkins

Reserve Champion: Theresa Downey

EIGHTY & OVER

Grand Champion: Norval Fishvogt

Reserve Grand Champion: Betty McQueen

Champion: Joan Haab, Rosemary Neff

Reserve Champion: Norma Barringer,

Blue Honor: Morey Garten, Donna Glick, Betty McQueen, Mary Lou Wessel

Blue: Mildred Sanders

FANCY QUICK BREADS

Grand Champion: Carol Gross

Reserve Grand Champion: Beth Dilley

Champion: Annette Heath

Reserve Champion: Joyce Fisher,

Blue: Wendy Brougher, Melissa Robbins

Red: Jayla Fiesbeck, Connie Hobbs, Alyson Dunfee, Nancy Heckman, Penny Jacobus

FISHING LURES

Blue Honor: Greg Wilkerson

FREEZING

Grand Champion: Mary Jane Hoeltke

Reserve Grand Champion: Theresa Downey

Champion: Kaleb Crowder, Judy John

Reserve Champion: Grace Burbrink, Dale Fleetwood, Cierra McCauley

Blue: Charlotte Elkins, Sandra Fleetwood, Nancy Mahoney, Marci McCauley

FRUITS

Grand Champion: Charlotte Elkins

Reserve Grand Champion: Lowell Anderson

Champion: Theresa Downey, Connie Hobbs

Reserve Champion: Larry Hoeltke

Blue: Charlotte Elkins, Cathy Gilmore, Jim Mahoney, Nancy Mahoney

GENEALOGY

Grand Champion: Rebecca Speaker

Reserve Grand Champion: Toni Whiteside

GIFT WRAPPING

Grand Champion: Judy John

Reserve Grand Champion: Leah Elkins

Blue: Emma Folz

GOURDS -CRAFTED

Grand Champion: Lynetta Sullivan

Reserve Grand Champion: Norval Fischvogt

Champion: Reserve Champion: Grant Hall

Blue: Henry Hall

HEALTH CARE CENTERS

Blue: Edna Appel, Ferrell Armstrong, Ella Brown, D. Farmer, Nan Hayes, Connie Hudson, Miriam Lee, Sara Millis, Imogene Welch, Rosey Winchester,

HERBAL PRODUCTS

Grand Champion: Leah Elkins

Reserve Grand Champion: Pam Tempest

Reserve Champion: Lori Moses

JEWELRY

Grand Champion: Margaret Pflueger

Reserve Grand Champion: Sheryl Moore

Champion: Olivia Eavey, Brenda Showalter

Reserve Champion: Joetta Deckard-Spray

Blue Honor: Joyce Jones

Blue: Charlotte Elkins, Marilyn Hadler, Laura Jacobus

Author photo
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5633.