Women’s Australian rules football
Greater Western Sydney vs. North Melbourne, 11 p.m. (FS2)
Richmond vs. Gold Coast, 1 a.m. Saturday (FS2)
Fremantle vs. West Coast, 3 a.m. Saturday (FS2)
Auto racing
NASCAR Cup Series: Practice, 5 p.m. (FS1)
NASCAR Gander RV & Outdoors Truck Series: The NextEra Energy 250, 7:30 p.m. (FS1)
Biathlon
IBU: World Championship, 2 a.m. Saturday (NBCSN)
Boxing
ShoBox: The New Generation, 10 p.m. (SHO)
Men’s college basketball
Buffalo at Toledo, 6:30 p.m. (CBSSN)
Davidson at St. Bonaventure, 7 p.m. (ESPN2)
Yale at Princeton, 7 p.m. (ESPNEWS)
Akron at Central Michigan, 7 p.m. (ESPNU)
Illinois-Chicago at Wright State (ESPN2), 9 p.m.
Rider at Siena, 9 p.m. (ESPNU)
Women’s college basketball
St. John’s at Creighton, 7 p.m. (FS2)
Men’s college hockey
Michigan at Michigan State, 6 p.m. (BTN)
Minnesota at Notre Dame, 7 p.m. (NBCSN)
Denver at North Dakota, 8:30 p.m. (CBSSN)
College softball
The St. Pete Clearwater Elite Invitational: South Carolina vs. Virginia Tech, 10 a.m. (ESPNU)
The St. Pete Clearwater Elite Invitational: Kansas vs. Georgia (SEC)
The St. Pete Clearwater Elite Invitational: Washington vs. Florida State, 1 p.m. (ESPNU)
The St. Pete Clearwater Elite Invitational: UCLA vs. Alabama, 4 p.m. (ESPNU)
College wrestling
Virginia Tech at NC State, 7 p.m. (ACC)
Michigan at Nebraska, 9 p.m. (BTN)
Curling
Mixed Doubles: U.S. vs. Italy (taped), 11 p.m. (NBCSN)
Golf
PGA Tour Champions: The Chubb Classic, noon (Golf Channel)
PGA Tour: The Genesis Invitational, 2 p.m. (Golf Channel)
LPGA Tour: The ISPS Handa Australian Open, 10 p.m. (Golf Channel)
NBA
All-Star Celebrity Game, Team Stephen A. vs. Team Wilbon, 7 p.m. (ESPN)
Rising Stars Challenge: Team World vs. Team U.S., 9 p.m. (TNT)
Skiing
FIS Alpine World Cup: Men’s Super-G (taped), 6 p.m. (NBCSN)
Men’s soccer
Frankfurt at Borussia Dortmund, 2:20 p.m. (FS2)
Premier League: Leicester City at Wolverhampton, 3 p.m. (NBCSN)
Tennis
ATP/WTA: Rotterdam-ATP, New York-ATP, St. Petersburg-WTA & Hua-Hin-WTA Quarterfinals, 6 a.m. (Tennis)
ATP: The New York Open, Quarterfinals, 7:30 p.m. (Tennis)
ATP/WTA: Rotterdam-ATP, St. Petersburg-WTA & Hua-Hin-WTA Semifinals, 5 and 6 a.m. Saturday (Tennis)
Track and field
U.S. Indoor Championships, 9:30 p.m. (NBCSN)