Boys basketball
Columbus North 68, Seymour 34
Columbus North;14;19;17;18;—;68
Seymour;10;8;13;3;—;34
Columbus North (2-1): Reese Harmon 1 0-0 3, Luke Harmon 0 0-0 0, Jakub Trusina 1 2-2 5, Blake Barker 7 4-7 23, Diing Diing 2 0-0 4, Max Wilson 7 0-1 16, Cooper Horn 4 6-6 14, Carson Dibble 0 0-0 0, Sam King 1 1-2 3, Tyler Blythe 0 0-0 0. Totals: 23 13-18 68.
Seymour (1-1): Landon Fritsch 1 0-0 2, Dylan Fields 1 0-0 2, Bret Perry 0 0-0 0, Andrew Levine 0 0-0 0, Charlie Longmeier 0 2-2 2, Marcus Brooks 5 4-4 14, Casey Regruth 3 0-0 7, Will Cottrill 0 0-0 0, Eli Meyer 3 1-3 7. Totals: 13 2-9 34 34.
3-point goals: Columbus North 9 (Barker 5, Wilson 2, R. Harmon); Seymour 1 (Regruth).
Noblesville 72, Columbus East 68
Columbus East;18;9;19;22;—;68
Noblesville;19;12;18;23;—;72
Columbus East (0-2): Daniel Murphy 5 3-4 16, Ben Major 1 3-4 5, Ben Sylva 3 7-7 14, Crase Bergman 0 0-0 0, Tyler Boyer 10 3-3 26, Will Rieckers 2 0-0 5, Julius Dailey 1 0-2 2. Totals: 22 16-20 68.
Noblesville (1-1): Dunham 1 4-4 6, Fine 3 0-1 6, Smith 6 3-4 15, Harris 3 3-4 9, Almodovar 7 0-0 17, Roberts 3 0-0 7, Lloyd 5 0-0 12. Totals: 28 10-13 72.
3-point goals: Columbus East 8 (Murphy 3, Boyer 3, Sylva, Rieckers); Noblesville 6 (Almodovar 3, Lloyd 2, Roberts).
Evansville Christian 63, Hauser 44
Evansville Christian;14;26;12;11—;63
Hauser;8;9;15;12;—;44
Evansville Christian (2-0): Wampler 0 0-0 0, Lindsey 4 0-2 8, Lynn 0 0-0 0, Sharp 7 7-7 25, Muchnick 0 0-0 0, Sanabria 0 0-0 0, Hubbard 3 0-0 9, Dunham 8 5-5 22, Chesser 0 0-0 0, Shannon 0 0-0 0. Totals: 22 12-14 63.
Hauser (0-1): Aaron Rork 3 0-2 6, Landon Asher 0 0-0 0, Eli Miller 2 0-0 5, Bryce Bates 7 0-4 14, Kobe Meahl 1 1-2 4, Frankie Poole 2 1-1 6, Koby Johnson 2 0-1 5, Clayton West 2 0-1 4. Totals: 19 2-11 44.
3-point goals: Evansville Christian 8 (Sharp 4, Hubbard 3, Dunham); Hauser 4 (Miller, Meahl, Poole, Johnson).
Hauser 61, Bloomington Lighthouse 45
Bloomington Lighthouse;12;16;7;10;—;45
Hauser;17;13;12;19;—;61
Bloomington Lighthouse (0-3): Berretta 6 0-1 13, Jones 2 0-0 6, Dale 3 3-3 10, Flynn 0 0-0 0, L. Bridges 0 1-2 1, Webb 2 0-0 5, Huck 0 0-0 0, N. Bridges 0 0-0 0, Harb-Straight 4 2-4 10. Totals: 17 6-10 45.
Hauser (1-1): Rork 3 2-4 8, Asher 1 0-0 2, Miller 3 1-2 8, Bates 10 3-4 23, Meahl 2 0-2 5, Poole 1 0-0 2, Johnson 4 0-0 8, West 2 1-2 5. Totals: 26 7-14 61.
3-point goals: Bloomington Lighthouse 5 (Jones 2, Berretta, Dale, Webb); Hauser 2 (Miller, Meahl).
Edinburgh 51, Indian Creek 50
Indian Creek;16;10;8;16;—;50
Edinburgh;12;10;16;13;—;51
Indian Creek (1-1): Mason Britt 5 1-2 14, Bryce Armstrong 0 0-0 0, Javan Crouch 2 0-1 5, Aidan Neathery 1 0-0 2, Ethan Williams 6 0-0 18, Ethan Garriott 1 0-1 2, Christian Wiseman 1 1-2 3, Gavin Hillenburg 3 0-0 6. Totals: 19 2-6 50.
Edinburgh (2-0): Caleb Dewey 2 3-6 8, Riley Palmeter 2 4-6 9, Landon Burton 2 1-1 5, Isaac Roberts 2 2-2 7, Chase Littlejohn 1 1-2 3, Noah Detling 3 3-4 10, Travis Jones 3 3-4 9. Totals: 15 17-28 51.
3-point goals: Indian Creek 10 (Williams 6, Britt 3, Crouch); Edinburgh 4 (Dewey, Palmeter, Roberts, Detling).
Rock Creek Academy 69, Trinity Lutheran 58
Trinity Lutheran;15;10;16;17;—;58
Rock Creek;17;22;15;15;—;69
Trinity Lutheran (0-2): Hudson Norton 3 5-6 13, Tyler Goecker 5 14-19 26, Jacob Sabotin 4 0-0 8, Lawson Woods 0 1-2 1, Cade Hill 1 3-6 5, Evan Hunt 2 1-4 5, Caleb Williams 0 0-0 0, Sage Broughton 0 0-0 0, Charlie Hackman 0 0-0 0, Peyton Pollert 0 0-0 0. Totals: 15 24-37 58.
Rock Creek Academy (1-0): Wallace 3 2-3 9, Darden 1 0-0 3, Sulzer 3 0-0 8, Diper 2 3-8 7, Mozee 1 3-3 5, Boggs 2 3-4 7, Gullion 4 0-0 9, Treat 10 1-4 21, Bell 0 0-0 0, Hayes 0 0-0 0, Barnicott 0 0-0 0, Ingram 0 0-0 0. Totals: 26 12-22 69.
3-point goals: Trinity Lutheran 4 (Norton 2, Goecker 2); Rock Creek Academy 5 (Sulzer 2, Wallace, Darden, Gullion).
Evansville Day 73, Trinity Lutheran 72
Trinity Lutheran;22;20;12;18;—;72
Evansville Day;21;13;18;21;—;73
Trinity Lutheran (0-3): Norton 7 3-5 18, Goecker 4 18-19 27, Sabotin 2 4-6 8, Woods 3 0-0 6, Hill 1 1-2 3, Williams 1 0-0 2, Hunt 4 0-0 8. Totals: 22 26-32 72.
Evansville Day (1-1): B. Wilsey 7 2-6 17, Wyers 17 7-9 43, Bivins 1 0-0 3, K. Wilsey 2 0-0 6, Foster 1 0-0 2, Staubitz 1 0-0 2, Rimawl 0 0-0 0, Attia 0 0-0 0. Totals: 29 9-15 73.
3-point goals: Trinity Lutheran 2 (Norton, Goecker); Evansville Day 6 (Wyers 2, K. Wilsey 2, B. Wilsey, Bivens).
Girls basketball
Columbus East 50, Mooresville 45
Columbus East;12;8;13;17;—;50
Mooresville;10;8;7;20;—;45
Columbus East (4-3): Koryn Greiwe 5 6-7 19, Albany Speer 1 0-0 3, Allison Craig 1 2-2 4, Maeleigh Roberts 1 0-0 3, Heidi Murphy 0 0-0 0, Saige Stahl 1 5-6 7, Emma Jenkins 0 0-0 0, Leah Bachmann 3 3-4 9, Kaitlyn Carothers 0 0-0 0, Gabby Dean 2 1-5 5. Totals: 14 17-24 50.
Mooresville (0-4): Ally Graber 4 0-0 10, Maddy Denny 4 0-0 9, Abby Young 1 0-0 3, Bri Hoskins 1 1-1 3, Addy Shafer 4 2-2 10, Hannah Hurt 1 0-0 2, Rachel Harshman 2 0-0 4, Kristen Dove 2 0-0 4. Totals: 19 3-3 45.
3-point goals: Columbus East 5 (Greiwe 3, Speer, Roberts); Mooresville 4 (Graber 2, Denny, Young).
Lawrence North 60, Columbus North 38
Columbus North;10;10;6;12;—;38
Lawrence North;10;18;17;15;—;60
Columbus North (3-2): Lauren Barker 3 0-0 8, Emily Herndon 1 0-0 2, Kylah Lawson 3 1-2 7, Andrea Justis 0 0-0 0, Lucy Norman 0 0-0 0, Alexa McKinley 2 0-0 5, Kanon Matsuno 0 0-0 0, Emma Long 1 2-2 5, Madison White 4 0-0 11. Totals: 14 3-4 38.
Lawrence North (4-3): Ariel Helm 0 0-0 0, Sydnee Hughes 4 0-0 8, Leah Petty 0 0-0 0, Monica Williams 1 0-0 2, Laniya Early 6 0-0 14, Maykaya Washington-Cobb 1 0-0 2, Jayla Smith 10 3-4 28, Shamaria Walker 1 1-3 3, Aerial Miller 1 0-0 3. Totals: 24 3-7 60 60.
3-point goals: Columbus North 7 (White 3, Barker 2, McKinley, Long); Lawrence North 9 (Smith 6, Early 2, Miller).
Columbus North 52, Castle 45
Castle;18;12;8;7;—;45
Columbus North;14;9;15;14;—;52
Castle (1-2): Jordan Coon 2 0-2 6, Kiera Moore 3 2-2 10, KyHay Swope 5 3-3 14, Megan Kain 1 1-1 3, Devyn Barton 1 0-0 2, Natalie Niehaus 4 0-0 8, Alayna Quinn 1 0-0 2. Totals: 17 6-8 45.
Columbus North (4-2): Barker 1 1-2 3, Herndon 0 0-0 0, Lawson 7 0-0 14, Justis 1 0-0 2, Norman 1 0-0 3, McKinley 6 4-4 17, Matsuno 0 0-0 0, Long 0 1-3 1, White 4 0-0 12. Totals: 20 6-9 52.
3-point goals: Castle 5 (Coon 2, Moore 2, Swope); Columbus North 6 (White 4, Norman, McKinley).
Hauser 59, Rising Sun 54
Hauser;9;26;12;12;—;59
Rising Sun;10;9;16;19;—;54
Hauser (1-1): Marnie Schwartzkopf 1 0-2 2, Kyliegh Parrott 5 7-8 18, Bella Kilps 0 0-2 0, Hannah Taylor 5 6-8 18, Gabby Johns 1 3-8 5, Adriana Musillami 1 1-2 3, Kenze Bostic 0 0-0 0, Hannah Johnson 5 3-6 13. Totals: 18 20-36 59.
Rising Sun (0-4): Peelman 4 0-0 8, Groover 1 5-11 7, Morris 7 2-4 19, Shorter 0 0-0 0, Simpson 6 6-11 18, Powell 0 0-0 0, Bowne 0 0-0 0, Wilson 1 0-0 3. Totals: 19 13-26 54.
3-point goals: Hauser 3 (Taylor 2, Parrott); Rising Sun 3 (Morris 3).
Jennings County 58, Rushville 44
Jennings County;21;9;14;14;—;58
Rushville;12;14;7;11;—;44
Jennings County (2-0): Juliann Woodard 5 1-3 11, Addyson Kent 10 0-0 26, Brooke Mowery 0 0-0 0, Kali Thompson 2 5-6 11, Alivia Elmore 0 0-0 0, Kenna Maschino 1 0-0 2, Lily Ernstes 3 2-2 8. Totals: 21 8-11 58 58.
Rushville (3-2): Munchel 2 0-0 4, Hadley 1 0-0 2, Morris 1 1-2 3, Marlow 3 0-0 8, Gossett 2 0-0 5, Miller 3 0-1 6, Fields 0 1-2 1, Yager 5 5-6 15. Totals: 17 7-11 44 44.
3-point goals: Jennings County 8 (Kent 6, Thompson 2); Rushville 3 (Marlow 2, Gossett).
Franklin County 63, Edinburgh 62 (OT)
Edinburgh;17;7;16;19;3;—;62
Franklin County;20;9;13;17;4;—;63
Edinburgh (1-2): Callie Hancock 4 3-4 11, Alyssa Funkhouser 1 3-4 5, Bethany Burton 2 3-4 7, Cloee Britton 0 0-0 0, Gracie Myers 0 0-0 0, Annelise Lollar 6 8-11 21, Carly Cowan 1 0-0 2, Gracie Crawhorn 6 2-4 16. Totals: 20 19-27 62.
Franklin County (3-4): Macie Crain 5 3-9 13, Jenna Burns 5 0-0 10, Kiersten Schell 3 0-2 6, Alex Gillman 2 4-8 8, Nicole Mears 0 1-2 1, Kassidy Schell 0 0-0 0, Josie Rolfes 9 3-6 25, Camrin Brewer 0 0-0 0. Totals: 24 11-27 63.
3-point goals: Edinburgh 3 (Crawhorn 2, Lollar); Franklin County 4 (Rolfes 4).
Trinity Lutheran 56, Southwestern (Shelby) 51
Southwestern;13;9;20;9;—;51
Trinity Lutheran;13;15;9;19;—;56
Southwestern (3-3): Maggie Correll 5 1-2 14, Trinity Tatlock 4 3-7 11, Lily Kerber 5 4-4 15, Lexi Wilkins 0 1 5-8 8, McKinley Carroll 1 0-0 2, Abby Muck 0 1-2 1. Totals 16 14-23 51.
Trinity Lutheran (3-1): Sydney Jaynes 10 2-3 22, Kailene Cockerham 1 0-0 3, Bailey Tabeling 9 2-2 23, Liza Froedge 1 2-2 5, Genesis Munoz 0 0-0 0, Emma Schepman 1 1-3 3. Totals 22 7-10 56.
3-point goals: Southwestern 5 (Ma. Carroll 3, Wilkins, Muck); Trinity Lutheran 5 (Tabeling 3, Froedge, Cockerham).
Boys swimming and diving
North Central 109, Columbus North 74
200 medley relay: 1. North Central 1:41.33; 3. Columbus North (Isaac Proffitt, Brock Smith, Carlos Fabien, Matthew Goble) 1:54.44.
200 freestyle: 1. Brody Friend (NC) 1:46.80; 2. Daniel Utterback (CN) 1:49.50; 3. Aidan McAlister (CN) 1:54.06; 5. Proffitt (CN) 2:05.80.
200 individual medley: 1. Patton Shaar (NC) 2:06.05; 3. Fabien (CN) 2:15.48; 5. Goble (CN) 2:20.09.
50 freestyle: 1. Christopher Lee (CN) 21.44; 5. Will Russell (CN) 25.89.
Diving: 1. Kyan Jiles (CN) 217.75; 2. Cole Wheeler (CN) 198.70; 3. DeShawn Austin (CN) 193.05.
100 butterfly: 1. Collin Parker (NC) 54.95; 2. Fabien (CN) 58.32; 4. Smith (CN) 1:04.90.
100 freestyle: 1. Brody Friend (NC) 47.69; 2. Utterback (C) 48.08; 5. Russell (CN) 59.97.
500 freestyle: 1. McAlister (CN) 5:12.65; 4. Goble (CN) 5:34.60.
200 freestyle relay: 1. North Central 1:29.80; 2. Columbus North (Lee, Utterback, Goble, McAlister) 1:32.21.
100 backstroke: 1. Lee (CN) 52.98; 4. Proffitt (CN) 1:05.48; 5. Maclain Clock (C) 1:11.27.
100 breaststroke: 1. Carsyn Christoffel (NC) 1:03.71; 3. Smith (CN) 1:18.25; 5. Jude Abdallah (CN) 1:21.42.
400 freestyle relay: 1. North Central 3:24.55; 2. Columbus North (Lee, McAlister, Fabien, Utterback) 3:24.62.
Girls swimming and diving
North Central 124, Columbus North 59
200 medley relay: 1. North Central 1:56.06; 2. Columbus North (Adeline Rush, Paige Sherlock, Riddhi Garg, Karissa Bevis) 2:00.42.
200 freestyle: 1. Ellen Baker (NC) 2:05.69; 3. Paige Maddox (CN) 2:11.88; 4. Brooke Meek (CN) 2:14.98; 5. Lauren Brault (CN) 2:22.18.
200 individual medley: 1. Bridget Collins (NC) 2:21.37; 4. Sherlock (CN) 2:28.60; 5. Abbi Henderson (CN) 2:59.07.
50 freestyle: 1. Garg (CN) 26.02; 5. Bevis (CN) 28.09.
Diving: 1. Helen Alderfer (CN) 167.25; 2. Claire Bugert (CN) 134.30; 3. Emily Martin (CN) 127.20.
100 butterfly: 1. Eleanor Reno (NC) 1:05.56; 2. Rush (CN) 1:05.88; 5. Jocelyn Carroll (CN) 1:12.97.
100 freestyle: 1. Alani Hightower-Bend (NC) 55.58; 3. Garg (CN) 58.33; 5. Maria Cena Zavala (CN) 1:09.85.
500 freestyle: 1. Baker (NC) 5:33.84; 3. Sherlock (CN) 5:44.38; 5. Maddox (CN) 5:58.77.
200 freestyle relay: 1. North Central 1:46.13; 3. Columbus North (Garg, Carroll, Meek, Maddox) 1:50.99.
100 backstroke: 1. Hightower-Bend (NC) 1:01.91; 2. Rush (CN) 1:04.28; 4. Bevis (CN) 1:15.23.
100 breaststroke: 1. Aisha Tashpulatova (NC) 1:12.92; 4. Carroll (CN) 1:18.43; 5. Meek (CN) 1:22.06.
400 freestyle relay: 1. North Central 3:51.94; 3. Columbus North (Bevis, Rush, Sherlock, Maddox) 4:09.73.