Bartholomew County 4-H Fair results
The following are project judging results from the Bartholomew County 4-H Fair:
4-H Achievement
Grand Champion — Ella Meek
Reserve Grand Champion — Jaden Decker
Blue Honor — Saylor Lancaster, William Lancaster, Wyatt Lancaster
4-H Aerospace
Grand Champion — Jaden Decker
Reserve Grand Champion — Dathan Wolf
Champion — Tyler Benson, Coleen Davis
Reserve Champion — Drew Gatewood, Kyleigh Wolf, Daxton Wolf
Blue — Aiden Bense, Isaac Kerhof, Oliver Kerkhof, Gavin Foley
4-H Architectural Models
Grand Champion — Wyatt Brown
Reserve Grand Champion — Clarence Kidd
Champion — Matthew Murphy
Reserve Champion — Mason Burton, Geno Saxe, Kaleb Crowder, Geno Saxe
Blue Honor — Adam Arnholt, Caleb Reed, Logan Downey, Delaney Richards, Jackson Darlage
Blue — Lucy Fox, Lane Wiwi
4-H Cake Decorating
Grand Champion — Jocelynn Lambert
Reserve Grand Champion — Ava Burbrink
Champion — Liliann Buzzard
Reserve Champion –Leah Manley, Erica Stier
Blue — Alana Craft, Ashlee Manis, Saylor Lancaster
4-H Child Development
Grand Champion — Hannah Gladden
Reserve Grand Champion — Besty Hoene
Blue –Lillian Stienwald, Kasadee Pedigo
4-H Collections
Grand Champion — Jenna Boewe
Reserve Grand Champion — Brady Barwick
Champion — Sophia Crabtree, Hale Chastain, Lenna Boewe
Reserve Champion — Flinn Chastain, Larson Koehler, Lillian Wells
Blue — Clarence Kidd, Leigh Vandergriff, Dalton Barwick, Mia Hess
Red — August Brockhause
4-H Computer
Grand Champion — Sabashtyn Bechert
Reserve Grand Champion — Mason Burton
4-H Consumer Clothing
Grand Champion — Ellie Burbrink
Reserve Grand Champion — Lillian Steinwedel
4-H Consumer Meats
Grand Champion — Emily Hoene
Reserve Grand Champion — Wyatt Lancaster
Blue — Ellie Burbrink
4-H Crafts — Fine Arts
Grand Champion — Samantha Enzinger
Reserve Grand Champion — Mallory Rupp
Champion –Finn Chastain, Erica Harker
Reserve Champion — Kendall Chapple
Blue Honor — Sophie Kruegar, Coleen Davis, Wyatt Lancaster, Erin Enzinger
Blue — Nora Garrity, Kylie Brinksneader, Alana Craft, Lucy Fox, Elise Donnelly, Abby King, Emma Rice, Audrey Brown, Ashlee Manis, Ruby McKinney, Presley Meyer, Reagan Moffitt, Lorelei Reid, Jetta Smith, Kaelynn Engelau, Marinn Fox, Marissa Bessom, Lauren Gatewood, Kaitlin White, Camry Comstock, Rachel Treadway, Claire Gatewood, Kasadee Pedigo, Erica Stier, Ashley Chambers, Emilee Whipker, Paige Bessom, Alexis Brooks, Allyson Herold
Red — Lily Hines
4-H Crafts — Model Craft
Grand Champion — Libby Otte
Reserve Grand Champion — Charlotte Otte
Blue — Harris Otte
Red — Kaiden Lacourte, Derek Heideman
4-H Crafts — Needlecraft
Grand Champion — Ella Meek
Reserve Grand Champion — Kenna Conrad
Reserve Champion — Emily Haines
4-H Crafts, any other
Grand Champion — Emma Nolting
Champion — Olivia Ratliff, Gabriella Wheedon, Emma Nolting
Reserve Champion — Lucy Fox, Melina Engelau, Jenna Boewe
Blue Honor — Tabatha Martin, Josie Burbrink
Blue — Jacob Burbrink, Nora Garrity, Lillian Tuell, Madeline Brockhaus, Ellie Burbrink, Anna Coombs, Madelynn Dougherty, Chezney Rutan, Oliver Kerhof, Adeline Newman, Caroline Tuell, Nataley Cheshire, Marinn Fox, Lila Garrity, Cole Goodman, Sidney Johnson, Danyel Roxbury, Madeline Anderson, Harmony Black, Kimberly Carothers, Lillian Phillips, Ava Chastain, Kayla Cheshire, Mia Hess, Betsy Hoene, Grace Burbrink, Rachel Treadway, Jaden Decker, Erin Enzinger
Red — Elise Donnelly, Lynse Wolterman, Katelyn Mensendiek, Madison White
4-H Foods
Grand Champion — Hannah Beck
Reserve Grand Champion — Cayden Denton, Samantha Enzinger, Lauren Degner, Gabriella Wheeldon
Champion — Joshua Beck, Adelaide Crowder, Ava Dempsey, Reagan Moffitt, Kendrick Crowder
Reserve Champion — Jacob Burbrink, Beau Hoene, Emmy Price, Leah Manley
Blue Honor — McKenna Biehle, Bradley Bland, Ella VonFange, Emily Harker, Isabelle Larken, Noah Hoeltke,
Blue — Lillian Tuell, Olivia Ratliff, Addison Shehen, Trevor Acree, Madeline Brockhaus, Ella Burbrink, Logan Morales, Sophia Weber, Abigail Beck, Stillman Whittington, Kayci Clapp, Sophie Glick, Amelia Bilton, Jenna Boewe, Erin Enzinger Katie Hagan, Lynse Wolterman, Mackenzie Barnett
Red — Sarah Beck, Amberlyn LaCourt, Audrey Dake, Adeline Newman, Caroline Tuell, Leslee Clapp, Kenna Conrad, Marinn Fox, Lauren Smith, Melissa Tiden, Zoe Barnsfather, Lilly Smith
White — Ruth Beck, Larson Koehler, Grace Hewitt
4-H Food Preservation
Grand Champion — Emmy Price
Reserve Grand Champion — Marinn Fox
Champion — McKenna Biehle, Marinn Fox, Lilly Smith, Josie Burbrink, Hannah Beck
Reserve Champion — Lillian Tuell, Sarah Beck, Lauren Smith, Grace Burbrink, Jenna Boewe
Blue — Joshua Beck, Jillian Chapple, Gena Saxe, Caroline Tuell, Kendall Chapple, Ruth Beck, Lynse Wolterman, Kaitlyn Carothers, Chloe Krueger, Delaney Roxbury
4-H Forestry
Grand Champion — Lillian Wells
Reserve Grand Champion — Wyatt Lancaster
Champion — Ethan Glick, Kaleb Crowder
Reserve Champion — Broc Smith
Blue — Kaden Wise
4-H Genealogy
Grand Champion — Kevin Julian
Reserve Grand Champion — Saylor Lancaster
Champion — Kendrick Crowder
Blue — Kasadee Pedigo
Red — Brady Barwick
4-H Gift Wrapping
Grand Champion — Ava Burbrink
Res. Grand Champion — Ellie Burbrink
Reserve Champion –Abby King, Ashlee Manis
Blue — Alana Craft, Betsy Hoene
Red — Sophia Weber, Adeline Newman, Kyleigh Wolf
4-H Health
Grand Champion — William Lancaster
Reserve Grand Champion — Carleigh Humprey
Champion — Kayla Snow
Reserve Champion — Melissa Tilden
Red — Larson Koehler
4-H Indiana Heritage
Grand Champion — Dalton Barwick
Reserve Grand Champion — Wyatt Lancaster
Champion — Emily Haines,
Reserve Champion — Kaleb Crowder
Blue Honor — Lillian Wells