COMING UP
Indiana Pacers
Sunday at Wizards, 6 p.m. (Bally Sports Indiana)
Tuesday vs. Cavs, 7 p.m. (Bally Sports Indiana)
Saturday at Spurs, 8 p.m. (Bally Sports Indiana)
Indiana men’s basketball
Today at Purdue, 2 p.m. (ESPN)
March 9-12, Big Ten Tournament, TBA
Purdue men’s basketball
Today vs. Indiana, 2 p.m. (ESPN)
March 9-12, Big Ten Tournament, TBA
Indiana women’s basketball
Today vs. Ohio State in Big Ten Tournament, 3:30 p.m. (BTN)
NASCAR
Sunday at Las Vegas, 3:30 p.m. (FOX)
March 13 at Phoenix, 3:30 p.m. (FOX)
March 20 at Atlanta, 3 p.m. (FOX)
IndyCar
March 20 at Texas, 12:30 p.m. (NBC)
April 10 at Long Beach, Calif., 3 p.m. (NBC)
May 1 at Birmingham, Ala., 12:30 p.m. (NBC)
HIGH SCHOOL SPORTS TODAY
Boys basketball
Edinburgh vs. West Washington in Edinburgh Sectional final, 7 p.m.
Hauser vs. Jac-Cen-Del in Southwestern (Shelby) Sectional final, 7:30 p.m.
SPORTS ON TV TODAY
Africa League Basketball
SLAC vs. DUC Dakar, 12:30 p.m. (ESPNEWS)
Auto racing
NASCAR Cup Series: Qualifying, 1:30 p.m. (FS2) and 2 p.m. (FS1)
NASCAR Xfinity Series: The Alsco Uniforms 300, 4:30 p.m. (FS1)
AMA Supercross: Round 9, 7:30 p.m. (CNBC)
Men’s college basketball
Alabama at LSU, Noon (CBS)
Arkansas at Tennessee, Noon (ESPN)
Virginia at Louisville, Noon (ESPN2)
Villanova at Butler, Noon (FOX)
Davidson at Dayton, 12:30 p.m. (USA)
Miami at Syracuse, 1 p.m. (ESPNU)
South Carolina at Auburn, 1 p.m. (SEC)
Kentucky at Florida, 2 p.m. (CBS)
Indiana at Purdue, 2 p.m. (ESPN)
NC State at Florida State, 2 p.m. (ESPN2)
Pittsburgh at Notre Dame, 2:30 p.m. (ESPNEWS)
Seton Hall at Creighton, 2:30 p.m. (FOX)
Rhode Island at St. Joseph’s, 2:30 p.m. (USA)
East Carolina at Wichita State, 3 p.m. (ESPNU)
Missouri Valley Tournament: Semifinals, 3:30 and 6 p.m. (CBSSN)
Georgia at Missouri, 3:30 p.m. (SEC)
Oregon at Washington State, 4 p.m. (CBS)
Texas at Kansas, 4 p.m. (ESPN)
VCU at Saint Louis, 4 p.m. (ESPN2)
DePaul at UConn, 5 p.m. (FOX)
North Carolina at Duke, 6 p.m. (ACC/ESPN)
Iowa State at Baylor, 6 p.m. (ESPN2)
Vanderbilt at Mississippi, 6 p.m. (SEC)
Georgetown at Xavier, 7 p.m. (FS1)
Boise State at Colorado State, 8:30 p.m. (CBSSN)
Ohio Valley Tournament: Championship, 8:30 p.m. (ESPN2)
Mississippi State at Texas A&M, 8:30 p.m. (SEC)
St. John’s at Marquette, 9 p.m. (FS1)
Colorado at Utah, 9:30 p.m. (ESPNU)
Southern Cal at UCLA, 10 p.m. (ESPN)
San Diego State at Nevada, 10:30 p.m. (CBSSN)
West Coast Tournament: TBD vs. San Francisco, Quarterfinal, 10:30 p.m. (ESPN2)
UNLV at New Mexico, 11 p.m. (FS1)
West Coast Tournament: TBD vs. Santa Clara, Quarterfinal, 12:30 a.m. Sunday (ESPN2)
Women’s college basketball
Atlantic 10 Tournament: Semifinals, 11 a.m. and 1:30 p.m. (CBSSN)
Atlantic Coast Tournament: Semifinals, Noon and 2:30 p.m. (ACC)
Big East Tournament: TBD vs. UConn, Quarterfinal, Noon (FS1)
Big East Tournament: Marquette vs. DePaul, Quarterfinal, 2:30 p.m. (FS2)
Big Ten Tournament: Ohio State vs. Indiana, Semifinal, 3:30 p.m. (BTN)
SEC Tournament: Semifinals, 5 and 7:30 p.m. (ESPNU)
Big Ten Tournament: Iowa-Northwestern winner vs. Michigan-Nebraska winner, Semifinal, 6 p.m. (BTN)
Big East Tournament: TBD vs. Villanova, Quarterfinal, 7 p.m. (FS2)
Big East Tournament: TBD vs. Creighton, Quarterfinal, 9:30 p.m. (FS2)
College wrestling
Big Ten Tournament: Session 1, 11 a.m., and Semifinals, 8:30 p.m. (BTN)
Fishing
Bassmaster Series: 2022 Academy Sports + Outdoors Bassmaster Classic presented by Huk, 8 a.m. (FOX)
Golf
DP World Tour: The Kenya Open, 4:30 a.m. today and 4:30 a.m. Sunday (Golf Channel)
PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, 12:30 p.m. (Golf Channel) and 2:30 p.m. (NBC)
PGA Tour: The Puerto Rico Open, 2:30 p.m. (Golf Channel)
PGA Tour Champions: The Hoag Classic, 5 p.m. (Golf Channel)
LPGA Tour: The HSBC Women’s World Championship, 11 p.m. (Golf Channel)
Horse racing
1/ST Saturday: Triple Crown Prep, 4 p.m. (CNBC)
NYRA: America’s Day at the Races, 4:30 p.m. (FS2)
Mixed Martial Arts
UFC 272 Prelims: Undercard Bouts, 8 p.m. (ESPN)
NBA
Warriors at Lakers, 8:30 p.m. (ABC)
NFL
NFL Scouting Combine: Defensive Linemen and Linebackers, 4 p.m. (NFL)
NHL
Blues at Islanders, 12:30 p.m. (Bally Sports Indiana/NHL)
Blackhawks at Flyers, 3 p.m. (ABC)
Bruins at Blue Jackets, 7 p.m. (NHL)
Paralympics
Men’s Para Cross-Country Skiing: 18km Sitting, 9 p.m. (USA)
Primetime: Paralympics Coverage (taped), 10:30 p.m. (NBC)
Para Snowboarding: Snowboard Cross Qualifying (taped), 10:30 p.m. (USA)
Sled Hockey: U.S. vs. South Korea, 12:05 a.m. Monday (USA)
Women’s Para Cross-Country Skiing: 15km Standing, 2 a.m. Sunday (USA)
Rodeo
Rodeo Houston – Super Series 1, Round 2, 5 p.m. (Bally Sports Indiana)
Rugby
Premiership: Newcastle at Harlequins (taped), 8 a.m. (CNBC)
Men’s soccer
Premier League: Leeds United at Leicester City, 7:30 a.m. (USA)
Bundesliga: Bayer Leverkusen at Bayern Munich, 9 a.m. (ESPN2)
Premier League: Chelsea at Burnley, 10 a.m. (USA)
Premier League: West Ham United at Liverpool, 12:30 p.m. (NBC)
MLS: LA Galaxy at Charlotte FC, 7:30 p.m. (FOX)
Tennis
Lyon-WTA Semifinals, 9 a.m. (Tennis)
Davis Cup Qualifiers: U.S. vs. Colombia; Monterrey-WTA Semifinals, 4 p.m. (Tennis)