COMING UP
Indianapolis Colts
Saturday vs. Lions (preseason), 1 p.m. (FOX59)
Aug. 27 vs. Bucs (preseason), 7:30 p.m. (CBS4)
Sept. 11 at Texans, 1 p.m. (CBS)
Cincinnati Reds
Friday at Pirates, 7:05 p.m. (Bally Sports Indiana)
Saturday at Pirates, 7:05 p.m. (Bally Sports Indiana)
Sunday at Pirates, 1:35 p.m. (Bally Sports Indiana)
Indianapolis Indians
Today vs. Iowa, 7:05 p.m.
Friday vs. Iowa, 7:05 p.m.
Saturday vs. Iowa, 7:05 p.m.
Indy Eleven
Saturday at FC Tulsa, 8:30 p.m. (ESPN+)
Aug. 27 vs. San Antonio FC, 7 p.m. (ESPN+/WNDY)
Aug. 31 vs. Louisville City FC, 7 p.m. (ESPN+/WNDY)
NASCAR
Sunday at Watkins Glen, N.Y., 3 p.m. (USA)
Aug. 27 at Daytona, Fla., 7 p.m. (NBC)
Sept. 4 at Darlington, S.C., 6 p.m. (USA)
IndyCar
Saturday at Madison, Ill., 6 p.m. (USA)
Sept. 4 at Portland, 3 p.m. (NBC)
Sept. 11 at Monterrey, Calif., 3 p.m. (NBC)
HIGH SCHOOL SPORTS TODAY
Volleyball
Franklin at Columbus East, 6:45 p.m.
Columbus Christian at Martinsville Tabernacle Christian, 7 p.m.
Shelbyville at Columbus North, 7:15 p.m.
Jac-Cen-Del at Hauser, 7:15 p.m.
Bedford North Lawrence at Brown County, 7:15 p.m.
Edinburgh at South Decatur, 7:15 p.m.
Boys soccer
Columbus North at Bloomington North, 7:45 p.m.
Girls soccer
Jennings County at Charlestown, 6 p.m.
Milan at Trinity Lutheran, 6 p.m.
Seymour at Columbus North, 6:45 p.m.
Cross-country
South Decatur, Greensburg, Batesville at North Decatur, 5 p.m.
Jennings County at Seymour Invitational, 5:30 p.m.
Boys tennis
Hauser at Brown County, 4:30 p.m.
Waldron at Edinburgh, 4:30 p.m.
New Albany at Jennings County, 5 p.m.
Girls golf
Roncalli at Columbus North, 4:30 p.m.
Indian Creek at Brown County, 4:30 p.m.
Edinburgh at Morristown, 4:30 p.m.
SPORTS ON TV TODAY
Australian Rules Football
AFL Premiership: Melbourne at Brisbane, 5:30 a.m. Friday (FS1)
Women’s college soccer
Southern Cal at Purdue, 7 p.m. (BTN)
Florida State at South Carolina, 7 p.m. (SEC)
Golf
DP World Tour: The D+D Real Czech Masters, 7 a.m. (Golf Channel)
USGA: U.S. Men’s Amateur, Round of 32, Noon (Golf Channel)
PGA Tour: The BMW Championship, 3 p.m. (Golf Channel)
Korn Ferry Tour: The Albertsons Boise Open (Final 1) (taped), 8 p.m. (Golf Channel)
Boys high school basketball
AXE European Tour: Calif. Basketball Club vs. Stella Azzurra (Italy), Noon (ESPN2)
Horse racing
NYRA: Saratoga, 1 p.m. (FS2)
Men’s lacrosse
World U-21 Championship: Semifinal, 2 p.m. (ESPNU)
Little League Baseball
Little League World Series: Taipei City, Chinese vs. Bologna, Italy, Game 5, 1 p.m. (ESPN)
Little League World Series: Davenport, Iowa vs. Hagerstown, Ind., Game 6, 3 p.m. (ESPN)
Little League World Series: Guaynabo, Puerto Rico vs. Matamoros, Mexico, Game 7, 5 p.m. (ESPN)
Little League World Series: Pearland, Texas vs. Hollidaysburg, Pa., Game 8, 7 p.m. (ESPN2)
MLB
Dodgers at Brewers or Athletics at Rangers, 2 p.m. (MLB)
Blue Jays at Yankees or Red Sox at Pirates, 7 p.m. (MLB)
NFL
Preseason: Bears at Seahawks, 8 p.m. (ESPN)
Men’s rugby
NRL: New Zealand at North Queensland, 4 a.m. Friday (FS2)
Men’s soccer
Liga MX: Leon at Santos Laguna, 8 p.m. (FS1)
Tennis
Cincinnati-ATP/WTA Early Rounds, 11 a.m. (Tennis) and 1 p.m. (Bally Sports Indiana)
WNBA
First Round Playoff: Wings at Sun, Game 1, 8 p.m. (ESPNU)
First Round Playoff: Mystics at Storm, Game 1, 10 p.m. (ESPN2)