High school scoreboard – January 27

GIRLS BASKETBALL

Roncalli 45, Columbus North 29

Columbus North;11;9;6;3;—;29

Roncalli;9;11;11;14;—;45

Columbus North (16-7): Maliah Howard-Bass 4 2-4 11, Imani Guy 2 2-3 6, Ashlyn Huffman 1 0-0 2, Nadia Lomax 1 1-2 1, Kenzie Patberg 1 0-0 2, Tessa Lomax 3 1-2 7, Liz Tynan 0 0-0 0, Annie Anderson 0 0-1 0, Brooke Bruin 0 0-0 0, Jenna Borger 0 0-0 0, Chelsi George 0 0-0 0, Agustina Fainguersch 0 0-0 0. Totals: 11 6-12 29.

Roncalli (16-8): Paige Saylor 3 4-6 11, Sophie Daniel 5 2-4 12, Claire Whalen 2 0-0 6, Alana Vinson 2 2-5 6, Lauren Fey 2 0-0 6, Anna Bauer 0 2-2 2, Ellie Bischoff 0 2-2 2. Totals: 14 12-19 45.

3-point goals: Columbus North 1 (Howard-Bass); Roncalli 5 (Fey 2, Whalen 2, Saylor).

Martinsville 52, Columbus East 41

Martinsville;13;14;11;14;—;52

Columbus East;8;15;8;10;—;41

Martinsville (18-4): Meridith Dekard 3 3-5 12, Madison Martin 1 1-1 3, Jessica Nix 2 6-9 10, Bethany Mackin 1 0-0 2, Paige Dorsett 2 1-2 5, Kayana Traylor 8 1-1 19, Megan Hallam 0 0-0 0, Christina Alexander 0 1-2 1. Totals: 16 13-20 52.

Columbus East (12-11): Claire Cunningham 2 0-2 4, Addy Galarno 5 4-5 15, Britney Ballard 3 0-0 7, Kary Horner 0 2-2 2, Whitley Rankin 2 0-1 4, Sarah Park 0 0-0 0, Riley Meade 0 0-0 0, Kristen Lyons 3 3-8 9, Korin Humes 0 0-0 0. Totals: 15 9-18 41.

3-point goals: Martinsville 5 (Dekard 3, Traylor 2); Columbus East 2 (Galarno, Ballard).

Shelbyville 47, Hauser 43

Hauser;4;11;13;15;—;43

Shelbyville;11;13;7;16;—;47

Hauser (13-8): Tori Chandler 5 6-6 16, Sarah Tedder 1 1-2 3, Hailey Lange 3 1-5 7, Ali Hoover 0 1-3 1, Taylor Henderson 0 3-4 3, Lauryn Starnes 0 4-9 4, Jada Asher 0 1-4 1, Mykenzie Ault 2 4-8 8. Totals: 11 21-41 43.

Shelbyville (5-17): Alexis Tackett 5 6-6 17, Cora Reinhart 3 7-10 13, Abby Orem 0 0-0 0, Olivia Knarr 0 1-2 1, Rylie Stephens 2 3-6 7, Carris Decatur 1 0-0 2, Ryan Massey 1 0-2 2, Olivia Byrd 1 0-0 2, Corinna Jones 0 0-0 0, Shey Tillison 1 0-0 2. Totals: 14 18-28 47.

3-point goals: Hauser 0; Shelbyville 1 (Tackett).

Trinity Lutheran 48, Edinburgh 41

Edinburgh;8;14;6;13;–;41

Trinity Lutheran;9;10;11;18;–;48

Edinburgh (8-14): Abi Scrogham 0 0-0 0, Destiny Ramey 4 3-6 12, Bri Howard 1 0-0 2, Sidney Beier 3 1-3 8, Allie Schooler 3 5-6 11, Taylor Tatlock 3 0-3 6, Haven Link 1 0-0 2, Kelly Kaylia 0 0-0 0. Totals: 15 9-18 41.

Trinity Lutheran (11-13): Jodi Goecker 1 0-0 2, Abby Hackman 6 9-11 21, Whitney Rogers 2 1-2 5, Savannah Harweger3 2-2 8 , Piper Acton 3 5-6 12, Laney Acton 0 0-0 0 , Maddie Bell 0 0-0 0, Morgan Gabbard 0 0-2 0. Totals: 15 17-23 48.

3-point goals: Edinburgh 3 (Ramey, Beier, Schooler); Trinity Lutheran 1 (P. Acton).

BOYS SWIMMING

Columbus North 154, Oldenburg Academy 21

200 medley relay: 1. North (Michael Lee, Lizhi Qin, Paco Cena Zavala, Adam Zhuang) 1:51.94; 3. North (Troy Gayman, Harrison Griffin, Ray Ehara, Andrew Scott) 2:12.68.

200 freestyle: 1.  Angel Torres Martinez (N) 1:58.08; 2. Zhuang (N) 1:58.94; 3. Jackson Swain (N) 2:05.32.

200 individual medley: 1. Evan Patterson (N) 2:10.33; 3. Cena Zavala (N) 2:13.60; 3. Ayush Panda (N) 2:20.33.

50 freestyle: 1. Jackson Nagel (N) 23.43; 2. Thomas Goble (N) 23.89; 4. Paxton Rush (N) 26.42.

Diving: 1. Grant Fehribach (N) 247.45; 2. Kaemon Jiles (N) 233.45; 3. Arturo Contreras (N) 151.45.

100 butterfly: 1. A. Torres Martinez (N) 57.08; 2. Swain (N) 1:03.08; 3. Rush (N) 1:05.60.

100 freestyle: 1. Sam Russell (N) 50.66; 2. Nagel (N) 50.97; 3. Zhuang (N) 52.13.

500 freestyle: 1. Patterson (N) 5:07.31; 2. Drew Thompson (N) 5:33.60; 3. Carlos Torres Martinez (N) 5:35.55.

200 freestyle relay: 1. North (Zhuang, A. Torres Martinez, Cena Zavala, Nagel) 1:33.05; 2. North (Patterson, Russell, Swain, Jared Carroll) 1:33.48.

100 backstroke: 1. Goble (N) 1:04.79; 2. Panda (N) 1:06.26; 3. Charlie Allen (N) 1:10.08.

100 breaststroke: 1. Russell (N) 1:04.04; 2. Carroll (N) 1:09.22; 3. Cena Zavala (N) 1:11.71.

400 freestyle relay: 1. North (Patterson, Goble, Carroll, Russell) 3:22.77; 2. North (Panda, Allen, Thompson, C. Torres Martinez) 3:37.68.

GIRLS SWIMMING

Columbus North 139, Oldenburg Academy 37

200 medley relay: 1. North (Rachel Gutman, Erica Samuel, Karlie Brown, Ana Sophia Guerra-Zavala) 2:09.03.

200 freestyle: 1. Darby Coles (N) 1:58.44; 2. Samuel (N) 2:06.07; 3. Allison Collins (N) 2:19.37.

200 individual medley: 1. Olivia Morlok (N) 2:23.91; 2. Kaitlyn Niebrugge (N) 2:27.98; 3. Rachel Gutman (N) 2:38.33.

50 freestyle: 1. Alex Nusawardhana (N) 25.40; 2. Madison Sandlin (N) 28.04; 3. Brown (N) 28.44.

Diving: 1. Sarah Towsley (N) 226.65; 2. Emma Wilson (N) 223.10; 3. Madison Grimes (N) 156.15.

100 butterfly: 1. Kennedy Hanna (OA) 1:11.93; 2. Gutman (N) 1:13.04; 3. Abbey Landini (N) 1:16.36.

100 freestyle: 1. Collins (N) 1:00.36; 2. Sandlin (N) 1:02.61; 4. Grace Schuette (N) 1:10.70.

500 freestyle: 1. Kaitlyn Niebrugge (N) 5:44.33; 2. Guerra-Zavala (N) 6:30.39.

200 freestyle relay: 1. North (Morlok, Samuel, Landini, Niebrugge) 1:49.44; 2. North (Lauren Mackey, Guerra-Zavala, Collins, Schuette) 2:00.55.

100 backstroke: 1. Coles (N) 1:02.06; 2. Samuel (N) 1:10.03; 3. Brown (N) 1:11.95.

100 breaststroke: 1. Nusawardhana (N) 1:16.25; 2. Morlok (N) 1:20.86; 3. Landini (N) 1:28.59.

400 freestyle relay: 1. North (Morlok, Coles, Brown, Nusawardhana) 3:52.49; 2. North (Niebrugge, Gutman, Sandlin, Landini) 4:12.98.

GYMNASTICS

Columbus North 111.5, Bloomington South 108.95

All-around: 1. Claire Thompson (N) 37.525; 2. Ashley Holliday (N) 37.5; 3. Sami Heathcote (N) 36.475.

Vault: 1. Holliday (N) 9.75; 3. Heathcote (N) 9.45; 4. Thompson (N) 9.425.

Bars: 1. Holliday (N) 9.4; 2. Thompson (N) 9.3.

Beam: 1. Thompson (N) 9.625; 2. Heathcote (N) 9.125; 3. Holliday (N) 9.1.

Floor: 1. Kelsey Schermer (BS) 9.6; 4. Holliday (N) 9.25.

Author photo
Ted Schultz is sports editor for The Republic. He can be reached at tschultz@therepublic.com or 812-379-5628.