Name: Aaron Villiger

Rank: 1

Parents: Dan and Jennifer Villiger

College plans: Study mechanical engineering at an undecided university.

Story continues below gallery

College major: Mechanical engineering

High school activities and awards: Columbus East Olympian Spirit Marching Band, Columbus East Jazz Inc., Math and Science Academic Team, National Honor Society, Sociedad Honoraria Hispanica, Academic Letter, Woody Herman Jazz award, ISSMA State Solo and Ensemble Gold Medalist, AP Scholar with Honor.

Community activities: BSA Troop 555 member, Eagle Scout, St. Bartholomew Catholic Church alter server and greeter, National Youth Leadership training participant, Justin J. Hilber Scout Spirit award, Youth Leadership Bartholomew County participant.

Name: Derrick Klinker

Rank: 2

Parents: David and Melanie Klinker

College plans: Study business at an undecided university.

College major: Business

High school activities and awards: National Honor Society, Student Assembly, Fellowship of Christian Students, Campus Life, Academic Letter, National Merit Finalist.

Community activities: Youth group at The Ridge, active volunteer at The Ridge, Indianapolis Monumental Half-Marathon, recreational sports.

Name: Jonathan Clayton

Rank: 3

Parents: Garry and Anne Clayton

College plans: LeTourneau University

College major: Civil engineering

High school activities and awards: National Honor Society, Spanish Honor Society, FCCLA, Hoosier Boys State, Key Club, Campus Life student leader, Fellowship of Christian Students, Fellowship of Christian Athletes, Track and Field, cross country team captain, Youth Leadership Bartholomew County

Community activities: Volunteer at The Ridge Church as an elementary school small group leader, worship team member, drama team member and middle school small group leader. Also, volunteer at The Ridge as technical specialist and participated in Feed My Starving Children, two mission trips to the Dominican Republic, ran an ultramarathon (31 miles) to raise money for mission trip to Costa Rica, volunteer in “A Columbus Christmas” event.

Name: Paul Bean

Rank: 4

Parents: John and Elizabeth Bean

College plans: Attend Purdue University

College major: Engineering

High school activities and awards: Columbus East cross-country team captain, received four Hoosier Hills Conference All-Conference awards, 2015 and 2016 HHC champion, 2015 IHSAA sectional champion, 2016 Academic All-State, Columbus East track, Columbus East boys volleyball, Columbus East Student Advisory Committee, National Honor Society

Community activities: St. Peter’s Venture youth group – Anchors Away small group, Turning Point Dance Marathon committee (Executive chair).

Name: Neeraj Pandita

Rank: 5

Parents: Sanjay and Sonia Pandita

College plans: Attend an undecided four-year university followed by graduate school.

College major: Finance and investment banking

High school activities and awards: Presidential Award for Educational Excellence, AP scholar, academic letter, honor roll, American Mathematics Competition (AMC) 12 winner, Key Club Board member, National Honor Society Historian, Varsity tennis team, First Team Academic All-State; All-Area and Most Valuable Player award, IHSAA leadership conference representative, Academic Team captain, Science Academic Team state bronze medal, Econ Challenge, speech and debate team state qualifier, National Speech and Debate Association.

Community activities: ACEing Autism program director, iGrad peer tutor, Youth Leadership Bartholomew County, Kiwanis Duck Splash, Cereland Carnival for a Cure, Volunteers in Medicine, Ethnic Expo, Run for the Ivy 5K Run/Walk.

Name: Austin Guse

Rank: 6

Parents: Dale and Linda Guse

College plans: Attend Purdue University

College major: Engineering

High school activities and awards: Columbus East tennis team, swim team, water polo club founder, National Honor Society, Spanish National Honor Society, Youth Leadership Bartholomew County, Academic All-State tennis, Academic All-American swimming, academic letter

Community activities: Chrysalis Board member, ACEing Autism volunteer, Sandy Hook United Methodist Church youth group.

Name: Brayden Burbrink

Rank: 7

Parents: Justin and Laura Burbrink

College plans: Attend Purdue University

College major: Animal science – pre-veterinary/veterinarian degree

High school activities and awards: Lilly Endowment Scholarship finalist, Rivalry Series Scholar Athlete, Future Farmers of America State Dairy Foods judging champion, Academic All-State football, academic letterman, Most Revolutionary Student, Best Group member, Columbus East football state runner-up, Columbus East football, National Honor Society, Youth Leadership Bartholomew County, Future Farmers of America and Columbus Signature Academy-New Tech Campus ambassador.

Community activities: Church Youth Group, 4-H, Junior Leaders, Junior Fair Board, New Orleans student aid group, Bartholomew County Agriculture Day tour guide, Fireman’s Cheer Fund volunteer, Columbus Signature Academy Lego coach and volunteer at Goodwill.

Name: Mila Lipinski

Rank: 8

Parents: Matthew and Susannah Lipinski

College plans: Undecided four-year school.

College major: Architecture

High school activities and awards: Columbus East Key Club president, Columbus East girls soccer captain, French Honor Society president, National Honor Society secretary, National Art Society, Campus Life student leader, Fellowship of Christian Students, Fellowship of Christian Athletes, Columbus East Interact Club, Columbus East Student Athletic Advisory Board, Excellence in French III, Outstanding Key Club member, Michelle Wesolowski Spirit of Key Club award, Columbus East Key Club letter, Columbus East girls soccer mental attitude award (four times), Columbus East athletic letter (soccer), Columbus East academic letter, Benjamin M. King Human Rights Essay contest winner, girls soccer Academic All-State, National Soccer Coaches Association of America Senior Excellence Award, Youth Leadership Bartholomew County Gold Level Finalist, Indiana Soccer Coaches Association of America Top Team Player, First Team Academic All-State, Daughters of the American Revolution Good Citizen Nominee.

Community activities: Member of BCSC Design Team and Exhibit Columbus, member of Teen Advisory Board at Bartholomew County Public Library, Youth Leadership Bartholomew County, Columbus Express Soccer Club player, Big Brothers Big Sisters, Ballet at Dancers Studio Inc.

Name: Reilly Jones

Rank: 9

Parents: Ryan and Heidi Jones

College plans: Attend Franklin College.

College major: Business

High school activities and awards: Columbus East Key Club Board member, National Honor Society, National Art Honor Society, Spanish Honor Society, LEAP mentor, The Oracle (Columbus East’s student newspaper) editor of design, Fellowship of Christian Students, Academic All-State and varsity letterman for soccer, academic letter.

Community activities: Love Chapel Food Pantry monthly volunteer, First Baptist Church, various projects through Key Club, Chrysalis Community Youth Table Leader.

Name: Casey Weisner

Rank: 10

Parents: Kris and Cindy Weisner

College plans: Attend Ball State University

College major: Dual major in elementary education and early childhood education

High school activities and awards: LEAP mentor, orientation tour guide, National Honor Society member, Youth Leadership Bartholomew County member, academic letter, maintained honor roll status throughout high school and received gold level status, received $1,000 scholarship through Youth Leadership Bartholomew County.

Community activities: Big sister in the Big Brothers Big Sisters program, member of the St. Peter’s Servant Leadership team, member and band leader for Venture youth group at St. Peter’s, participated in a home repair work camp in North Carolina through group mission trips.

Coming next

Hauser High School’s Top 10 will publish after the rankings are finalized at the end of the school year.

Author photo
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5633.