Barth. Co. Fair Results – Take 1

4-H Achievement

Grand Champion: Cassandra Claycamp

Reserve Grand Champion: Ella Meek

Reserve Champion: Rebecca Walker

Blue Honor: Jaden Decker, Saylor Lancaster, William Lancaster, Wyatt Lancaster

4-H Aerospace

Grand Champion: Derek Heideman

Reserve Grand Champion: Zachary McLean

Reserve Champion: Wyatt Brown, Andrew McLean

Blue Honor: Tyler Bense, David Cline

Blue: Emma Christie, Derek Patchett, Mason Whipker, Cole Brown, Nathaniel Morris, Jaden Decker, Will Van Devender, Brady Barwick, Dathan Wolf

4-H Bicycle

Grand Champion: Carly Harshbarger

Reserve Grand Champion: Jenna Boewe

4-H Cake Decorating

Grand Champion: Abigail Moses

Reserve Grand Champion: Claudia Sims

Champion: Bailey King, Madelyn Speer

Reserve Champion: Abbigail Schiefer, Harleigh Lowe

Blue Honor: Libby Taylor, Lindsey Hartwell, Kaitlyn Carothers, Lauren Hartwell, Leah Hartwell, Mary Cline, Beth Van Devender, Allison Stier

Blue: Ava Chastain, Hale Chastain, Alivia Jordan, Chloe Hiatt, Avery Shehan, Annabelle Andrus, Caroline Andrus, Sarah Boggs, Kennedy Engelau

Red: Lindsey Thompson, Sidney Johnson, Coleen Davis, Erica Stier, Layla Terry, Maggie Wagner

4-H Child Development

Grand Champion: Hannah Gladden

Reserve Grand Champion: Jenessa Decker

Champion: Lindsey Thompson, Mallory Rupp

Reserve Champion: Abbigail Schiefer, Courtnewy Schnur

Blue Honor: Riley Carothers, Grace Burbrink

Blue: Alaina Scholl

4-H Collections

Grand Champion: William Lancaster

Reserve Grand Champion: Brady Barwick

Champion: Larson Koehler, Alisha Adams

Reserve Champion: Ben Spears, Austin Chambers

Blue Honor: Emilee Whipker, Dalton Barwick

Blue: Emily Haines, Kingen Burbrink, Kimberly Carothers, Lucas Young, Kaden Wise, Caden Roth, Ashley Chambers, Lillian Wells, Benjamin Sylva, Maggie Wagner, Jack Redding

Red: August Brockhaus

Participation: Joseph Douglas

4-H Computer

Grand Champion: Henry Ulrich

4-H Consumer Meats

Grand Champion: Josie Burbrink

Reserve Grand Champion: Emily Hoene

Champion: Grace Burbrink

Blue: Kendrick Crowder, Ruth Beck, Hannah Garrity

4-H Crafts: Any Other Craft

Grand Champion: Chloe Krueger

Reserve Grand Champion: Britney Ballard

Champion: Bryce Nickels, Chloe Krueger

Reserve Champion: Alivia Jordan, Ashlan Lucas, Morgan Meier

Blue Honor: Sidney Johnson, Tabitha Martin, Ava Chastain, Allyson Herold, Olivia Middendorf, Chloe Gourley, Bailey King, Heidi Murphy, Corbin Arnholt, Carlie Menefee, Emily Hoene, Erica Robinson, Madison White, Elijah Dement, Mackenzie Smith, John Armstrong, Claire Cunningham, Hannah Garrity, Olivia Hoeltke, Jonah Dement, Abigail Moses

Blue: Selorm Agboloso, Faith Brauneller, Hale Chastain, Micah Dement, Lila Garrity, Morgan Glick-Scott, Cole Goodman, Ethan Pedigo, Nolan Riley, Jonah Sciano, Jonathan Sylva, Dixie Wetherald, Gabriella Wheeldon, Naomi Clark, Elijah Harrison, Austin Menefee, Kyla Peters, Willa Wetzel, Joshua Conrad, Mia Hess, Chloe Hiatt, Andrew Hodson, Betsy Hoene, Alexis Jones, Laina Klinge, Derek Patchett, Alayna Peters, Haley Potter, Maggie Wagner, Grace Burbrink, David Cline, Olivia Klinge, Hallie Randle, Jacob Conrad, Lewis Sanchez, Josie Burbrink, Ashley Chambers, Sean Schneider, Sydney Kimbler, Abigail Meier, William Redding, Cassidy Satterfield, Alisha Adams, Madie Shehan

Red: Alaina Baker

4-H Crafts: Fine Arts

Grand Champion: Abigail Moses

Reserve Grand Champion: Henry Bush

Champion: Ian Scholl

Reserve Champion: Stefani Christopher, Samantha Hoover, Morgan Meier

Blue Honor: Hallie Randle, Rachel Treadway, Coleen Davis, Hannah Garrity, Madie Shehan, Annie Ford

Blue: Selorm Agbolosoo, Sydney Ousley, Gabriella Wheeldon, Harmony Black, Kimberly Carothers, Sarah Morales, Sophie Krueger, Jaclyn Shaw, Wyatt Lancaster, Marnie Schwartzkopf, Jenessa Decker, David Redding

Red: Erica Harker, Lillian Phillips, Maggie Wagner, Alexis Brooks, Carlie Menefee, Kasadee Pedigo, Kylie Brooks, Erin Enzinger, Caitlyn Lucas, Isabel Sanchez, Rachel Swift

4-H Crafts: Model Craft

Grand Champion: Andrew McLean

Reserve Grand Champion: Zachary McLean

Champion: Joseph Perry

Reserve Champion: Caden Roth, Dereck Heideman

Blue: Jackson Herold, Jackson Humphreys, Libby Otte, Jaden Decker, Harris Otte, Colton Jordan

4-H Crafts: Needlecraft

Grand Champion: Lillyan Arnholt

Reserve Grand Champion: Ella Meek

Champion: Jenessa Decker

Reserve Champion: Emily Haines, Emma Perry, Kaitlyn Conrad

Blue: Kasadee Pedigo

4-H Electric

Grand Champion: Corbin Arnholt

Reserve Grand Champion: Sarah Taylor

Champion: Zachary McLean, Tabitha Martin, Liam Krueger, Zachary Gladden

Reserve Champion: Sophie Glick, Hannah Gladden, Henry Ulrich, Mallory Rupp, Weston Romine

Blue: Joseph Acree, Drew Schiefer, Louie Vandergriff, Caleb Cooper, Zachary McLean, Jonathan Sylva, Daniel Johnson, Ethan Hall, Jackson Humphreys, Cole Brown, Kaleb Crowder, Tyler Bense, Noah Hoeltke, William Lancaster, Wyatt Lancaster, Kale Schwartzkopf, Jaden Decker, Landon Engelau, Will Van Devender, Ryan Haines, Landon Harker, John Beck, Mitchell Williams, Andrew McLean, Dathan Wolf, Elijah Issacs

Author photo
Kaitlyn Evener is an editorial assistant for The Republic. She can be reached at kevener@therepublic.com or 812-379-5633.