BASEBALL
Cathedral 1, Columbus East 0
Columbus East;000;000;0;—;0;7;1
Cathedral;000;000;1;—;0;4;1
WP: Trey Craig. LP: Luke Hostetler. 2B: Charlie Gomez (C).
Records: Columbus East 3-1, Cathedral 4-0.
Seymour 7, Columbus North 6
Columbus North;001;410;0;—;6;7;2
Seymour;002;203;x;—;7;8;2
WP: Tyler Bloom. LP: Jakob Meyer. 2B: Nolan Wetherald (CN), Alan Perry (S), Satoshi Hirose (S), Jorge Vega (S), Keenan Bohall (S). HR: Cooper Trinkle (CN) 2.
Records: Columbus North 3-1, Seymour 2-1.
SOFTBALL
Columbus East 7, Brownstown Central 5
Columbus East;012;300;1;—;7;10;2
Brownstown Central;000;410;0;—;5;6;3
WP: Hayley Smalley. LP: Bryant. 2B: Katelynn Dye (CE), Brooke Valles (CE). 3B: Kaitlin Wagner (CE).
Record: Columbus East 2-1.
Hauser 14, South Decatur 1 (5 innings)
Hauser;418;01;—14;11;2
South Decatur;000;10;—1;0;2
WP: Tessa Sims. LP: Mackenzie Kopplin. 2B: Sidney Giles (H) 2, Abby Kidwell (H) 2, Leslie Sims (H). 3B: Leslie Sims (H).
Records: Hauser 2-0 (1-0), South Decatur 0-1 (0-1).
Floyd Central 10, Jennings County 7
Jennings County;000;106;0;—;7;11;4
Floyd Central;500;041;0;—;10;16;0
WP: Heeke. LP: Bug Donnell. 2B: Sidney Gerkin (JC), Hutchison (FC). 3B: Olivia Vanosdol (JC). HR: Gabby Mahoney (JC).
Records: Jennings County 1-1, Floyd Central 10-3.
BOYS TRACK
Columbus East 73, Seymour 59
Pole vault: 1-Jake Vance (S) 11-0, 2-Pedro Sanchez (CE) 9-6, 3-Ben Clancy (CE) 9-0.
High jump: 1-T.C. O’Neal (CE) 6-4, 2-Seth Ragon (S) 6-4, 3-Corde Yarbrough (CE) 5-8.
Long jump: 1-Steven O’Neal (CE) 20-1¼, 2-T.C. O’Neal (CE) 19-6¾, 3-Austin Hatfield (S) 19-0¾.
Shot put: 1-Rhett Myers (CE) 46-5½, 2-Reace Cavanaugh (S) 43-0¼, 3-Aaron Kruchten (CE) 42-8½.
Discus: 1-Myers (CE) 152-6, 2-Kruchten (CE) 133-0, 3-Jared Clark (CE) 128-3.
4×800 relay: 1-Seymour 10:45.
110 hurdles: 1-Hatfield (S) 17.1, 2-Lovins (S) 17.3, 3-Austin White (S) 18.5.
100: 1-Cam Wilson (CE) 11.6, 2-Mitchell (CE) 11.7, 3-Ethan Ortman (S) 11.8.
1,600: 1-Paul Bean (CE) 4:41, 2-Cam Deppen (S) 4:42, 3-Jacob Voss (S) 4:52.
4×100 relay: 1-Columbus East 3:40.
400: 1-Kem Forvil (S) 54.0, 2-Caleb Pettit (CE) 55.5, 3-Gull (CE) 55.7.
300 hurdles: 1-Lovins (S) 46.2, 2-Tristan Spray (S) 46.5, 3-White (S) 46.7.
800: 1-Deppen (S) 2:09, 2-Tim Molinari (S) 2:12, 3-Bradan Thomasma (S) 2:15.
200: 1-S. O’Neal (CE) 23.5, 2-Wilson (CE) 24.1, 3-Ortman (S) 24.7.
3,200: 1-Bean (CE) 10:11, 2-Voss (S) 10:23, 3-Hunter Bauserman (S) 10:50.
4×400 relay: 1-Columbus East 3:40.
Bloomington South 69, Columbus North 63
Pole vault: 1. Coryea (BS) 12-6; 2. Grant Fehribach (CN) 11-6; 3. Brigham Kleinhenz (CN) 10-6.
High jump: 1. Harley Huser (CN) 6-0; 3. Alex King (CN) 5-6.
Long jump: 1. Alex Algee (CN) 21-2 3/4.
Shot put: 1. Hopkins (BS) 48-5; 3. Logan Abbott (CN) 41-7.
Discus: 1. Hopkins (BS) 173-6; 2. Drew Schoeberl (CN) 146-6.
4×800 relay: 1. Columbus North (Ahaan Singhal, Ben Rankin, Evan Porter, Chandler Steward) 8:27.5.
110 hurdles: 1. Budde (BS) 15.8; 2. Triston Perry (CN) 16.1; 3. Bryce Ables (CN) 16.5.
100: 1. Mitchell Burton (CN) 11.0; 2. Cortez Bandy (CN) 11.5; 3. Huser (CN) 11.6.
1,600: 1. Franklin (BS) 4:33.4; 2. Eli Fischer (CN) 4:36.2.
4×100 relay: 1. Columbus North (Bandy, Algee, Flemmons, Burton) 44.1.
400: 1. Davies (BS) 53.1.
300 hurdles: 1. Budde (BS) 41.3; 2. Ables (CN) 43.1; 3,. Perry (CN) 43.3.
800: 1. Steward (CN) 2:03.8; 3. Fischer (CN) 2:08.6.
200: 1. Burton (CN) 22.5.
3,200: 1. Franklin (BS) 9:49.3; 2. Rankin (CN) 9:50.9
4×400 relay: 1. Bloomington South.
GIRLS TRACK
Seymour 67, Columbus East 64
Pole vault: 1. Grout (S) 9-0, 2. McKenna Downey (CE) 7-0.
High jump: 1. Keeleigh Kikendall (CE) 5-0, 2. Ritz (S) 4-10, 3. M. Chase (S) 4-10.
Long jump: 1. Grout (S) 14-3, 2. Ashley Allen (CE) 14-1, 3-Cortney VanLiew (CE) 13-9.
Shot put: 1. Ritz (S) 31-2½, 2. Beyoncey Coleman-Turner (CE) 28-11, 3. Korin Humes (CE) 28-9.
Discus: 1. Seena Greiwe (CE) 98-6, 2. Coleman-Turner (CE) 98-4, 3. Ritz (S) 92-4.
4×800 relay: 1. Seymour 10:45.
100 hurdles: 1. Becca Bryan (CE) 17.6, 2. Sarah Park (CE) 17.8, 3. Katie Emmert (CE) 18.2.
100: 1. Taylor Smith (CE) 13.4, 2. Allen (CE) 13.7, 3. Gracie Schultheis (CE) 13.7.
1,600: 1. A. Chase (S) 5:40, 2. Winter (S) 5:55, 3. Brock (S) 5:59.
4×100 relay: 1. Columbus East (VanLiew, Kayla Gastineau, Allen, Smith) 53.0.
400: 1. Grout (S) 1:04.4; 3. Katie Mack (CE) 1:08.1.
300 hurdles: 1. Emmert (CE) 53.09, 2. Kleber (S) 54.48, 3. Olivia Williams (CE) 54.81.
800: 1. Brock (S) 2:35.8, 2. Voss (S) 2:40.6, 3. Winter (S) 2:40.9.
200: 1. VanLiew (CE) 28.4, 2. Smith (CE) 29.5, 3. Liz Hagan (CE) 30.5.
3,200: 1. A. Chase (S) 12:16, 2. Hauersperger (S) 13:05, 3. Kira Singer (CE) 13:14.
4×400 relay: 1. Seymour 4:28.
Bloomington South 100, Columbus North 32
Pole vault: 1. Katrina May (CN) 11-6; 3. Karol Espinosa (CN) 7-6.
High jump: 1. Jahna Smiley (CN) 5-0; 2. Johanna Anderson (CN) 5-0; 3. Maliah Howard-Bass (CN) 4-10.
Long jump: 1. Ehman (BS) 16-10 1/2; 3. Maura VanDeventer (CN) 15-1.
Shot put: 1. Smith (BS) 39-7 1/4.
Discus: 1. Moore (BS) 119-9; 3. Ariatne Franco (CN) 89-11.
4×800 relay: 1. Bloomington South 10:00.1.
100 hurdles: 1. Coleman (BS) 17.4.
100: 1. Grabowski (BS) 12.4.
1,600: 1. Sierra Lax (CN) 5:18.8; 3. Arig Tong (CN) 5:29.6.
4×100 relay: 1. Bloomington South 49.6.
400: 1. Richards (BS) 1:03.3; 2. Espinosa (CN) 1:06.6; 3. Mackenzie Agnew (CN) 1:06.9.
300 hurdles: 1. Munson (BS) 50.0.
800: 1. Galusiea (BS) 2:28.9.
200: 1. Grabowski (BS) 25.8.
3,200: 1. Rachel Brougher (CN) 11:14.1.
4×400 relay: 1. Bloomington South 4:22.2.