Here is an updated list of candidate filings for 2018 as of 5 p.m. Friday. The newest filings are noted in bold.
U.S. Representative — Sixth District
» Thomas G. Ferkinhoff (R)
» Jonathan M. Lamb (R)
» K. (Jasen) Lave (D)
» Jim Pruett (D)
» Lane Siekman (D)
State Senator, District 41
» Greg Walker (R)
» Ross Thomas (D)
State Senator, District 43
» Clyde A. “Chip” Perfect Jr. (R)
State Representative, District 57
» Sean Eberhart (R)
State Representative, District 59
» John D. Counceller (R)
» Joanne Flohr (R)
» Ryan Lauer (R)
» Lew Wilson (R)
» Mary Kohen (D)
» Dale Nowlin (D)
State Representative, District 69
» Nancy L. Franke (R)
» Charles Johnson (R)
» Jim Lucas (R)
» Steve Schoettmer (D)
Judge of Bartholomew Superior Court 1
» James “Jim” Worton (R)
Prosecuting Attorney
» William M. (Bill) Nash (R)
Clerk of the Circuit Court
» Jay Phelps (R)
Bartholomew County Auditor
» Pia O’Connor (R)
Bartholomew County Recorder
» Tami L. Hines (R)
Bartholomew County Treasurer
» Barb Hackman (R)
Bartholomew County Sheriff
» Robert (Rob) V. Kittle Jr. (R)
» Matt Myers (R)
» Tamara Watson (R)
Bartholomew County Assessor
» Ginny Whipple (R)
Bartholomew County Commissioner, District 2
» Carl H. Lienhoop (R)
Bartholomew County Council, District 1
» Scott Bonnell (R)
» Marcus D. Speer (R)
» Hanna Omar (D)
Bartholomew County Council, District 2
» Laura DeDomenic (R)
Bartholomew County Council, District 3
» Mark E. Gorbett (R)
Bartholomew County Council, District 4
» Jorge (George) Morales (R)
Columbus Township Trustee
» Ben Jackson (R)
Clay Township Trustee
» John A. McDonald (R)
Flatrock Township Trustee
» Lisa Moore (R)
German Township Trustee
» Chris West (R)
Jackson Township Trustee
» Bruce F. Bartells (R)
Ohio Township Trustee
» Rob Simpson (R)
Sandcreek Township Trustee
» Sandy Bayles (R)
» Andrew Brunni (R)
Wayne Township Trustee
» Brenda K. Mijares (R)
Clay Township Advisory Board
» Roger L. Fromer (R)
Clifty Township Advisory Board
» William L. Erfmeier (R)
Columbus Township Advisory Board
» J. Stuart (Stu) Cundiff (R)
» Lloyd E. Miller (R)
» Dustin C. Renner (R)
» Michael Shireman (R)
Flatrock Township Advisory Board
» Christi Bruer (R)
» Charlie Deweese (R)
German Township Advisory Board
» Larry W. Hoeltke (R)
» James A. Stevens (R)
» James Mahoney (D)
» Kari G. Tyree (D)
Hawcreek Township Advisory Board
» Kim A. Miller (D)
Jackson Township Advisory Board
» Sue Ann Lee (R)
» Paul A. Newkirk (D)
Ohio Township Advisory Board
» Carolyn Massengale (R)
Rockcreek Township Advisory Board
» Garry L. Barker (R)
» Jim Reed (R)
» Ronald Speer (R)
Sandcreek Township Advisory Board
» Ronald H. Hoevener (R)
» David R. Skinner (D)
» Roger Williams (D)
Wayne Township Advisory Board
» Michael R. Bell (R)
» Dennis Tibbetts (D)
Elizabethtown Clerk-Treasurer
» Judy L. Nichols (R)
Elizabethtown Council At-Large
» Robert Tertocha (R)
Hope Council At-Large
» Clyde Compton (R)
» Lou K. (full name: Louis M. Kujawski, Jr.) (R)
» Chelsea Warriner (D)
State Convention Delegate
» Roger D. Hackman (R)
» DeWayne Hines (R)
» Ben Jackson (R)
» Isaac P. Jackson (R)
» Matt Miller (R)
» Chris D. Monroe (R)
» Ann L. Jones (D)
» William D. Jones (D)
» Richard “Rick” Scalf (D)
» Jean Marr Wilkins (D)
Precinct Committeeman
» Dennis W. Baute (D)
» Richard “Rick” Scalf (D)
» Jean Marr Wilkins (D)