Baseball
Batesville 2, Hauser 1
Hauser;000;100;0;—;1;3;2
Batesville;001;001;x;—;2;4;0
WP: Raab. LP: Parker Eickbush.
Records: Hauser 13-7
Brown County 12, South Decatur 2 (5 innings)
South Decatur;000;02;—;2;3;3
Brown County;032;7x;—;12;10;1
WP: Jake Riehl. LP: Riley Peele.
Records: Brown County 6-13, South Decatur 4-11
Edinburgh 12, Crothersville 0 (5 innings)
Edinburgh;010;92;—;12;11;0
Crothersville;000;00;—;0;0;6
WP: Zach Murphy. LP: Brewer. 2B: Parker Bryant (E), Gabe Wilson (E), Murphy (E).
Records: Edinburgh 9-7
Trinity Lutheran 8, Salem 7
Salem;130;020;0;—;7;12;3
Trinity Lutheran;001;023;2;—;8;10;2
WP Tyler Goecker.
Record: Trinity Lutheran 9-7-1
Softball
Bloomington South 23, Columbus North 9
Bloomington South;351;428;—;23;24;4
Columbus East;231;030;—;9;10;8
WP: Jenna Albertson. LP: Meghan Waggoner. 2B: Jasper Sons (BS), Katie Getz (BS), Lizzie Halstead (BS), Brooke Bruin 2 (CN), Bailey Lofton 2 (CN), Sierra Norman (CN). 3B: Halstead (BS). HR: Halstead (BS), Jenna Albertson (BS), Norman (CN).
Records: Columbus North 3-14 (1-6), Bloomington South 4-8 (1-3).
Hauser 12, Trinity Lutheran 7
Trinity Lutheran;100;330;0;—;7;13;4
Hauser;231;330;x;—;12;15;1
WP: Tessa Sims. LP: Morgan Gabbard. 2B: Hunter Crain (H).
Records: Hauser 15-4, Trinity Lutheran 6-7
Horizon Christian 18, Columbus Christian 17
Columbus Christian;001;702;7;—;17;16;7
Horizon Christian;354;006;x;—;18;14;4
WP: Grace. LP: Emily Stair. 2B: Lee (HC), Grace (HC). 3B: Ellie Ridder (CC).
Records: Columbus Christian 2-3
Brown County 9, Edinburgh 1
Brown County;000;007;2;—;9;10;0
Edinburgh;100;000;0;—;1;4;3
WP: Emma Summers. LP: Maddi Clark. 2B: Allison Stogsdill (BC) 2, Adri Kritzer (BC), Aubrey Hollander (BC), Sidney Beier (E). HR: Summers (BC), Taylor Poling (BC), Beier (E).
Records: Brown County 12-3, Edinburgh 11-5
Boys track and field
Mid-Hoosier Conference
Team scores: Southwestern (Shelby) 142, Waldron 132, Hauser 102, North Decatur 88, South Decatur 50, Morristown 50, Edinburgh 9.
High jump: 1. Bret Wroblewski (ND) 6-0; 3. John Bragg (H) 5-10; 3. Isaiah McDaniel (H) 5-10; 8. Charlie Hamilton (SD) 5-4.
Long jump: 1. Jesse Mathena (SW) 19-1 3/4; 2. Joe Hunter (H) 18-8 3/4; 4. McDaniel (H) 18-1 3/4; 7. Josh Roberts (E) 17- 3/4.
Shot put: 1. Blake McClure (SW) 42-0; 3. Jacobi Shook (SD) 38-8 1/2; 4. Paul Cordero (H) 38-5 3/4; 8. David Newcomb (H) 35-8 1/4.
Discus: 1. Dalen Williams (W) 144-10.
4×800 relay: 1. Waldron 9:14.02; 2. Hauser (Ryan Ault, Brock Thalls, David Seelye, Eugene Wangilia) 9:29.33
110 hurdles: 1. Trent Nobbe (SD) 16.424; 6. Joe Sweet (H) 18.77; 8. Forest Steele (H) 21.10.
100: 1. Zach Swanson (SW) 11.82; 4. Hunter (H) 12.21; 6. Josh Roberts (E) 12.44; 8. Colton Johannigman (SD) 12.55.
1,600: 1. Jacob James (W) 4:51.95; 2. Ault (H) 4:57.07; 3. Seelye (H) 4:58.67; 6. Cole Bower (SD) 5:13.99.
4×100 relay: 1. Southwester 46.40; 4. Hauser 49.15; 5. South Decatur 51.97.
400: 1. Trevon Carlton (M) 54.51; 2. Wangila (H) 55.71; 5. Roberts (E) 58.71; 7. Bryce Kearney (SD) 59.53; 8. David Newcomb (H) 1:01.69.
300 hurdles: 1. Nobbe (SD) 44.26; 3. Sweet (H) 46.46; 7. Hamilton (SD) 48.24.
800: 1. James (W) 2:11.28; 8. Ben Essex (H) 2:28.08.
200: 1. Swanson (SW) 23.82; 5. Hamilton (SD) 26.38; 8. Cordero (H) 27.64.
3,200: 1. James (W) 10:17.66; 2. Seelye (H) 10:45.02; 3. Ault (H) 10:45.55; 6. Boyer (SD) 11:38.06.
4×400 relay: 1. Southwestern 3:46.66; 4. Hauser 4:02.18; 5. South Decatur 4:04.69.
Girls track and field
Hoosier Hills Conference
New Albany 123, Floyd Central 118 1/2, Jennings County 97 3/4; Seymour 89 3/4; Jeffersonville 85 3/4, Columbus East 52, Bedford North Lawrence 33 1/4, Madison 24.
Pole vault: 1. Mariah Owens (J) 9-6; 2. McKenna Downey (CE) 9-0; 4. Halle Stearns (JC) 8-0; 6. Elizabeth Stevens (CE) 7-6.
High jump: 1. Elena Stoughton (CE) 5-3; 2. Emma McPeek (JC) 5-0; 7. Alana Daeger (JC) 4-8.
Long jump: 1. Alexis Harsh (JC) 17-1; 3. Samantha Sproles (JC) 15-10; 5. Adi Minor (CE) 15-0.
Shot put: 1. Megan Lambrecht (BNL) 40-10. 3. Kayla Truesdell (JC) 36-7; 5. Mariah Grider (JC) 30-1.
Discus: 1. Truesdell (JC) 125-04; 5. Grider (JC) 104-9 ½; 8. Caitlyn Lucas (CE) 97-07.
4×800 relay: 1. Seymour 9:50.63; 5. Columbus East (Kristen Lyons, Maddy Ping, Lizzy Frazier, Yami Diaz) 10:36.46; 6. Jennings County (Patricia Henney, Ashley Heindel, Bailee Byford, Emma Morrison) 10:36.48.
100 hurdles: 1. Corinne Cox (FC) 17.12; 6. Olivia Williams (CE) 18.05.
100: 1. AaLeiah Winford (J) 12.56; 2. Alexis Harsh (JC) 13.03; 4. Sydney Wilson (CE) 13.19.
1,600: 1. Ashton Chase (S) 5:14.90; 5. Morrison (JC) 5:56.54; 6. Kaylee Ebinger (JC) 5:59.64.
4×100 relay: 1. Jeffersonville 50.93; 4. Jennings County (Sproles, Daeger, Izzy Daugherty, Harsh) 52.87; 6. Columbus East (Wilson, Lynna Hendershot, Liz Hagan, Minor) 53.58.
400: 1. Oriana Morales (S) 1:03.06; 5. Allison Mack (CE) 1:05.80.
300 hurdles: 1. Cox (FC) 47.70.
800: 1. Olivia Hawkins (NA) 2:22.06; 7. Byford (JC) 2:36.61;
200: 1. Winford (J) 25.36; 4. Wilson (CE) 27.55; 5. Hagan (CE) 28.50.
3,200: 1. Sydney Liddle (FC) 11:12.45; 4. Morrison (JC) 12:45.62; 5. Ebinger (JC) 12:55.02.
4×400 relay: 1. New Albany 4:09.58; 5. Jennings County (Heather Sea, McPeek, Byford, Sproles) 4:25.83; 7. Columbus East (Isha Chavan, Allison Mack, Williams, Diaz) 4:29.86.
Mid-Hoosier Conference
Team scores: 1. North Decatur 158, Hauser 118 1/2, Waldron 72, Morristown 70 1/2, South Decatur 62, Southwestern (Shelby) 50, Edinburgh 27.
High jump: 1. Hannah Sullivan (W) 5-0; 2. Erin Newcomb (H) 4-10; 5. (tie). Ashley Chambers (H) 4-8.
Long jump: 1. Sullivan (W) 15-9; 4. Mel Hasler (H) 14-9 1/2; 5. Ashley Chambers (H) 14-1 3/4; 6. Ivey Barnes (SD) 13-3 1/4.
Shot put: 1. Sidney Parmer (ND) 30- 3/4; 2. Brianna Browder (SD) 26-5 3/4; 3. Angle Gibson (H) 26-4 1/4; 8. Kierra Richards 23-9 1/4.
Discus: 1. Taylor Tatlock (E) 104-00; 7. Lana Bell (SD) 74-1.
4×800 relay: 1. North Decatur (Jenna Geis, Brittany Becker, Brianna Snider, Madelin Hoover) 11:02.46; 3. Hauser (Emily Harker, Tammy Essex, Chambers, Marnie Schwartzkopf) 11:53.24; 4. South Decatur (Sierra Kallii, Larissa Lair, Ali Boilanger, Hannah Miller) 12:06.10.
100 hurdles: 1. Grace Hasler (H) 15.75; 6. Lily Rigby (SD) 18.63; 8. Barnes (SD) 19.28.
100: 1. G. Hasler (H) 13.18; 4. Grace Isley (H) 13.55; 7. Tanisha Bushhorn (SD) 13.95.
1,600: 1. Kylee Kleine (M) 5:56.00; 3. Kalli (SD) 6:47.74; 6. Essex (H) 7:01.41; 8. Harker (H) 7:24.06.
4×100 relay: 1. Hauser (G. Hasler, Bree Hadley, Isley, M. Hasler) 52.73; 5. South Decatur 56.30.
400: 1. Becker (ND) 1:04.51; 3. Taylor Tatlock (E) 1:05.74; 4. Hasler (H) 1:06.80; 8. Olivia Wright (H) 1:15.75.
300 hurdles: 1. G. Hasler (H) 47.10; 6. Savvanah Williams (E) 1:05.54; 8. Lili Ervin (E) 1:18.15.
800: 1. Schwartzkopf (H) 2:30.70; 5. Miller (SD) 2:50.43; 6. Katelyn Bivens (E) 2:53.82; 7. Chambers (H) 2:57.89.
200: 1. Anna Burkhart (ND) 27.92; 3. Isley (H) 28.88; 4. Bushhorn (SD) 29.39; 7. Adonah Riddle (H) 30.74.
3,200: 1. Snider (ND) 13:32.87; 4. Kalli (SD) 14:53.81; 7. Hae-Leigh Washburn (H) 16:20.49.
4×400 relay: 1. North Decatur 4:27.53; 2. Hauser 4:28.50; 4. South Decatur 5:03.85.