COMING UP
Cincinnati Reds
Today vs. Cardinals, 4:10 p.m. (Bally Sports Indiana)
Sunday vs. Cardinals, 1:40 p.m. (Bally Sports Indiana)
Tuesday vs. Padres, 6:40 p.m. (Bally Sports Indiana)
Indianapolis Indians
Today vs. Columbus, 6:35 p.m.
Sunday vs. Columbus, 1:35 p.m.
Tuesday at Iowa, 7:38 p.m.
Indy Eleven
Sunday vs. Orange County SC, 5 p.m. (ESPN Deportes/WNDY)
April 30 vs. Hartford Athletic, 7 p.m. (WNDY)
May 14 at Memphis 901 FC, 8 p.m.
NASCAR
Sunday at Talladega, Ala., 3 p.m. (FOX)
May 1 at Dover, Del., 3 p.m. (FS1)
May 8 at Darlington, S.C., 3:30 p.m. (FS1)
IndyCar
May 1 at Birmingham, Ala., 12:30 p.m. (NBC)
May 14 at Indianapolis (Grand Prix), 3 p.m. (NBC)
May 29, Indianapolis 500, 11 a.m. (NBC)
HIGH SCHOOL SPORTS TODAY
Baseball
Columbus Christian at Hauser JV, 9 a.m. (DH)
Eminence at Edinburgh, 10 a.m.
Brownstown Central at Trinity Lutheran, 10 a.m. (DH)
Rising Sun at South Decatur, 10 a.m. (DH)
Columbus East in Jasper Invitational, 11 a.m.
East Central at Jennings County, 11 a.m.
Linton-Stockton at Brown County, noon
Indianapolis Lutheran at Edinburgh, 10 a.m.
Columbus North at Noblesville, 7 p.m.
Softball
Columbus East at Franklin, 10 a.m. (DH)
Columbus North in Center Grove Invitational, 10 a.m.
Hauser at Edinburgh, 10 a.m.
Rising Sun at South Decatur, 10 a.m. (DH)
Milan at Jennings County, 10 a.m. (DH)
Trinity Lutheran at Austin, 10 a.m.
Hauser vs. Indianapolis Lutheran at Edinburgh, Noon
Indianapolis Lutheran at Edinburgh, 2 p.m.
Trinity Lutheran vs. Mitchell at Austin, 2 p.m.
Track and field
Columbus North at Brown County Talon Relays, 11 a.m.
Columbus North at Pike Invitational, 11 a.m.
Girls tennis
Trinity Lutheran at Southwestern (Hanover) Tournament, 9 a.m.
Jeffersonville at Columbus East, 10 a.m.
Columbus North at Lawrenceburg, 10 a.m.
Indian Creek at Edinburgh, 10 a.m.
SPORTS ON TV TODAY
Auto racing
NASCAR Cup Series: Qualifying, 11 a.m. (FS1)
NASCAR ARCA Menards Series: The General Tire 200, 1 p.m. (FS1)
AMA Supercross: Round 15, 3 p.m. (NBC)
NASCAR Xfinity Series: The Ag-Pro 300, 4 p.m. (FOX)
MotoAmerica Superbike: Day 1 (taped), 10 p.m. (FS2)
College baseball
Vanderbilt at Kentucky, Noon (SEC)
Mississippi State at Mississippi, 4:30 p.m. (ESPN2)
Virginia Tech at Boston College, 6 p.m. ACC)
Maryland at Illinois, 8 p.m. (BTN)
College football
Penn State Spring Game, 2 p.m. (BTN)
Southern Cal Spring Game, 3 p.m. (ESPN)
Virginia Spring Game, 4 p.m. (ACC)
Men’s college lacrosse
Navy at Army, Noon (CBSSN)
Penn State at Rutgers, 4 p.m. (BTN)
Virginia at Syracuse, 4 p.m. (ESPNU)
Maryland at Johns Hopkins, 6 p.m. (ESPNU)
Women’s college lacrosse
Northwestern at Maryland, 11:30 a.m. (BTN)
Notre Dame at Louisville, Noon (ACC)
Ohio State at Johns Hopkins, Noon (ESPNU)
Army at Navy, 2:30 p.m. (CBSSN)
College softball
Clemson at Florida State, 2 p.m. (ACC)
LSU at Georgia, 2 p.m. (ESPNU)
Arkansas at Florida, 2:30 p.m. (ESPN2)
Mississippi at South Carolina, 3 p.m. (SEC)
Auburn at Mississippi State, 5 p.m. (SEC)
Northwestern at Indiana, 6 p.m. (BTN)
Alabama at Texas A&M, 7 p.m. (SECN)
Texas at Oklahoma State, 7:30 p.m. (ESPN2)
Golf
DP World Tour: The ISPS Handa Championship, 8 a.m. (Golf Channel)
PGA Tour: The Zurich Classic Of New Orleans, 1 p.m. (Golf Channel) and 3 p.m. (CBS)
PGA Tour Champions: The ClubCorp Classic, 3 p.m. (Golf Channel)
LPGA Tour: The LA Open, 7 p.m. (Golf Channel)
Horse racing
NYRA: America’s Day at the Races, 1 p.m. (FS2)
Men’s IIHF hockey
U-18 World Championship: Canada vs. U.S., Preliminary Round, 3:30 p.m. (NHL)
Men’s lacrosse
NLL: Georgia at Panther City, 8:30 p.m. (ESPNU)
Mixed Martial Arts
Bellator 279: Chris Cyborg vs. Arlene Blencowe (Featherweights), 10:30 p.m. (SHO)
MLB
Guardians at Yankees or Giants at Nationals, 1 p.m. (MLB)
Cardinals at Reds, 4 p.m. (Bally Sports Indiana)
White Sox at Twins, 4 p.m. (FS1)
Dodgers at Padres, 8:30 p.m., or Mets at Diamondbacks, 8 p.m. (MLB)
NBA
Eastern Conference First Round: 76ers at Raptors, Game 4, 2 p.m. (TNT)
Western Conference First Round: Mavericks at Jazz, Game 4, 4:30 p.m. (TNT)
Eastern Conference First Round: Celtics at Nets, Game 3, 7:40 p.m. (ESPN)
Western Conference First Round: Grizzlies at Timberwolves, Game 4, 10 p.m. (ESPN)
NHL
Penguins at Red Wings, 12:30 p.m. (NHL)
Rangers at Bruins, 3 p.m. (ABC)
7 p.m.
NHLN — Nashville at Tampa Bay
Men’s rugby
MLR: Dallas at Old Glory DC, 8 p.m. (FS2)
Men’s soccer
SPFL: Rangers at Motherwell, 7 a.m. (CBSSN)
Premier League: Manchester United at Arsenal, 7:30 a.m. (USA)
Serie A: Atalanta at Venezia, 9 a.m. (CBSSN)
Premier League: Aston Villa at Leicester City, 10 a.m. (CNBC)
Premier League: Watford at Manchester City, 10 a.m. (USA)
Bundesliga: Borussia Dortmund at Bayern Munich, 12:30 p.m. (ABC)
Premier League: Tottenham Hotspur at Brentford, 12:30 p.m. (NBC)
MLS: Chicago FC at Minnesota United FC, 5 p.m. (ESPN)
Women’s soccer
NWSL Challenge Cup Group Stage: Washington at North Carolina, Group A, 1 p.m. (CBS)
Tennis
Barcelona-ATP, Belgrade-ATP, Stuttgart-WTA, Istanbul-WTA Semifinals, 7:30 a.m. (Tennis)
USFL football
Pittsburgh vs. Philadelphia, Noon (FOX)
Birmingham vs. Houston, 7 p.m. (FS1)