COMING UP
Indianapolis Colts
Monday vs. Steelers, 8:15 p.m. (ESPN)
Dec. 4 at Cowboys, 8:20 p.m. (NBC)
Dec. 17 or 18 at Vikings, TBA (TBA)
Indiana University football
Saturday vs. Purdue, 3:30 p.m. (BTN)
Purdue football
Saturday at Indiana, 3:30 p.m. (BTN)
Notre Dame football
Saturday at Southern Cal, 7:30 p.m. (ABC)
Indiana Pacers
Today vs. Timberwolves, 7:30 p.m. (Bally Sports Indiana)
Friday vs. Nets, 8 p.m. (Bally Sports Indiana)
Sunday at Clippers, 4 p.m. (Bally Sports Indiana)
Indiana men’s basketball
Today vs. Little Rock, 6:30 p.m. (BTN)
Friday vs. Jackson State, 12:30 p.m. (BTN)
Nov. 30 vs. North Carolina, 9:15 p.m. (ESPN)
Purdue men’s basketball
Thursday vs. West Virginia, at Portland, 10 p.m. (ESPN)
Friday vs. Gonzaga or Portland State, 9 or 11:30 p.m. (TBA)
Sunday vs. TBA, at Portland, TBA (TBA)
HIGH SCHOOL SPORTS TODAY
Boys basketball
Silver Creek at Columbus East, 7:30 p.m.
Whiteland at Jennings County, 7:30 p.m.
Wrestling
Columbus North at Jeffersonville Turkey Tussle, 9 a.m.
SPORTS ON TV TODAY
Men’s college basketball
American U. at Georgetown, 11:30 a.m. (FS2)
Battle 4 Atlantis Quarterfinal: NC State vs. Kansas, Noon (ESPN)
Battle 4 Atlantis Quarterfinal: Dayton vs. Wisconsin, 2:30 p.m. (ESPN)
Maui Invitational: Fifth-Place Game, 2:30 p.m. (ESPN2)
Maui Invitational: Championship, 5 p.m. (ESPN)
Battle 4 Atlantis Quarterfinal: BYU vs. Southern Cal, 5 p.m. (ESPN2)
Cancun Challenge: Riviera Division Third-Place Game, 6 p.m. (CBSSN)
St. Francis (NY) at Miami, 6:30 p.m. (ACC)
Little Rock at Indiana, 6:30 p.m. (BTN)
Merrimack at Providence, 7 p.m. (FS2)
Battle 4 Atlantis Quarterfinal: Butler vs. Tennessee, 7:30 p.m. (ESPN2)
Maui Invitational: Seventh-Place Game, 7:30 p.m. (ESPNU)
SC State at Wake Forest, 8:30 p.m. (ACC)
Jackson State at Michigan, 8:30 p.m. (BTN)
Cancun Challenge: Riviera Division Championship, 8:30 p.m. (CBSSN)
Wooden Legacy Semifinal: Fresno State vs. Washington, 9:30 p.m. (ESPNU)
Maui Invitational: Third-Place Game, 10 p.m. (ESPN2)
SoCal Challenge: Minnesota vs. UNLV, Surf Division Championship, 10:30 p.m. (CBSSN)
Wooden Legacy Semifinal: Saint Mary’s (Cal.) vs. Vanderbilt, Midnight (ESPN2)
SoCal Challenge: California Baptist vs. Southern Illinois, Surf Division Third-Place Game, 1 a.m. Thursday (CBSSN)
Men’s college hockey
Notre Dame at Boston U., 5 p.m. (ESPNU)
Women’s college volleyball
Wichita State at SMU, 1 p.m. (ESPNU)
Tennessee at Alabama, 8 p.m. (SEC)
Golf
DP World Tour: The Fortinet Australian PGA Championship, 9:30 p.m. (Golf Channel)
DP World Tour: The Joburg Open, 5 a.m. Thursday (Golf Channel)
Horse racing
NYRA: America’s Day at the Races, 11:30 a.m. (FS2)
NBA
Timberwolves at Pacers, 7:30 p.m. (Bally Sports Indiana)
Mavericks at Celtics, 7:45 p.m. (ESPN)
Clippers at Warriors, 10:05 p.m. (ESPN)
NHL
Flyers at Capitals, 7:30 p.m. (TNT)
Senators at Golden Knights, 10 p.m. (TNT)
Men’s soccer
FIFA World Cup Group Stage: Morocco vs. Croatia, Group F, 5 a.m. (FS1)
FIFA World Cup Group Stage: Germany vs. Japan, Group E, 8 a.m. (FS1)
FIFA World Cup Group Stage: Spain vs. Costa Rica, Group E, 11 a.m. (FOX)
FIFA World Cup Group Stage: Belgium vs. Canada, Group F, 2 p.m. (FOX)
FIFA World Cup Group Stage: Switzerland vs. Cameroon, Group G, 5 a.m. Thursday (FS1)
Tennis
Davis Cup Quarterfinal: Spain vs. Croatia, 10 a.m. (Tennis)
Davis Cup Quarterfinal: United States vs. Italy, 4 and 6 a.m. Thursday (Tennis)