COMING UP
IUPUC baseball
Sunday at Wright State Lake Campus, 1 p.m.
Friday at Asbury (Ky.), 2 p.m.
April 1 at Asbury (Ky.), Noon (DH)
IUPUC softball
Today vs. Trinity Christian, 1 p.m. (DH)
April 2 vs. St. Francis (Ind.), 3 p.m. (DH)
April 5 vs. Thomas More, 3 p.m. (DH)
Indiana Pacers
Today at Hawks, 5 p.m. (Bally Sports Indiana)
Monday vs. Mavericks, 7 p.m. (Bally Sports Indiana)
Wednesday vs. Bucks, 7 p.m. (Bally Sports Indiana)
NASCAR
Sunday at Austin, Texas, 3:30 p.m. (FOX)
April 2 at Richmond, Va., 3:30 p.m. (FS1)
April 9 at Bristol, Tenn., 7 p.m. (FOX)
IndyCar
April 2 at Fort Worth, Texas, Noon (NBC)
April 16 at Long Beach, 3 p.m. (NBC)
April 30 at Alabama, 3 p.m. (NBC)
HIGH SCHOOL SPORTS TODAY
Baseball
Jennings County at Lawrenceburg (scrimmage), 11 a.m.
Softball
Edinburgh vs. Hilltop (Ohio) at Batavia (Ohio), 10 a.m.
Portage at Jennings County (DH), 11 a.m.
Indoor track and field
Hoosier State Relays at Indiana University, 10 a.m. (big schools) and 4 p.m. (small schools)
SPORTS ON TV TODAY
AHL hockey
Cleveland at Toronto, 4 p.m. (NHLN)
Women’s Athletes Unlimited Basketball
Week 5: Team Harrison vs. Team Hillmon, 6 p.m. (CBSSN)
Australian Rules Football
AFL: Gold Coast at Essendon, Midnight (FS2)
AFL: Greater Western Sydney at West Coast, 3 a.m. Sunday (FS1)
Auto racing
NASCAR Cup Series: Qualifying, 11:30 a.m. (FS1)
NASCAR Craftsman Truck Series: The XPEL 225, 1:30 p.m. (FS1)
NASCAR Xfinity Series: The Pit Boss 250 presented by USA Today, 5 p.m. (FS1)
Boxing
Top Rank Main Card: Jose Ramirez vs. Richard Commey (Lightweights), 10 p.m. (ESPN)
College baseball
Texas A&M at Tennessee, Noon (ESPN2)
Arkansas at LSU, 2 p.m. (SEC)
Florida State at Virginia, 8 p.m. (ACC)
Boys high school basketball
IHSAA Class A state final: Indianapolis Lutheran vs. Southwood, 10:30 a.m. (Bally Sports Indiana)
IHSAA Class 2A state final: Linton vs. Fort Wayne Blackhawk, 12:30 p.m. (Bally Sports Indiana)
IHSAA Class 4A state final: Ben Davis vs. Kokomo, 8 p.m., (Bally Sports Indiana)
Men’s college basketball
NJCAA Championship, 2 p.m. (ESPNU)
Division II Championship: West Liberty vs. Nova Southeastern, 3 p.m. (CBS)
NCAA Elite Eight: FAU vs. Kansas State, 6 p.m. (TBS)
NCAA Elite Eight: UConn vs. Gonzaga, 8:30 p.m. (TBS)
Women’s college basketball
NCAA Sweet Sixteen: Notre Dame vs. Maryland, 11:30 a.m. (ESPN)
NCAA Sweet Sixteen: UCLA vs. South Carolina, 2 p.m. (ESPN)
NCAA Sweet Sixteen: Ohio State vs. UConn, 4 p.m. (ABC)
NCAA Sweet Sixteen: Tennessee vs. Virginia Tech, 6:30 p.m. (ESPN2)
Men’s college hockey
NCAA Quarterfinal: Cornell vs. Boston U., 4 p.m. (ESPNU)
NCAA Quarterfinal: St. Could State vs. Minnesota, 6:30 p.m. (ESPNU)
Men’s college lacrosse
Virginia at Notre Dame, Noon (ESPNU)
Penn State at Maryland, 5 p.m. (BTN)
Johns Hopkins at Michigan, 7 p.m. (BTN)
Women’s college lacrosse
Notre Dame at Virginia, Noon (ACC)
Ohio State at Penn State, 2:30 p.m. (BTN)
College softball
Maryland at Indiana, Noon (BTN)
Mississippi State at Georgia, Noon (SEC)
Virginia at Pittsburgh, 2 p.m. (ACC)
NC State at Louisville, 4 p.m. (ACC)
Alabama at Tennessee, 4 p.m. (SEC)
Clemson at Georgia Tech, 6 p.m. (ACC)
LSU at Mississippi, 6 p.m. (SEC)
Florida at Arkansas, 9 p.m. (ESPN2)
Figure skating
ISU: The World Figure Skating Championships, Men’s Free, 6:30 a.m. (USA) and (taped) 8 p.m. (NBC)
Fishing
Bassmaster Classic: The 2023 Academy Sports + Outdoors Bassmaster Classic presented by Toyota, Tennessee River, 8 a.m. (FS1)
Golf
PGA Tour: The WGC Dell Technologies, Round of 16, 10 a.m. (Golf Channel) and Noon (NBC)
PGA Tour: The Corales Puntacana Championship, 2 p.m. (Golf Channel)
PGA Tour Champions: The Galleri Classic, 5 p.m. (Golf Channel)
LPGA Tour: The LPGA Drive On Championship, 7 p.m. (Golf Channel)
Horse racing
The Dubai World Cup, 8 a.m. (FS2)
The Louisiana Derby, 6 p.m. (CNBC)
Men’s lacrosse
NLL: Buffalo at San Diego, 10 p.m. (ESPNEWS)
Mixed Martial Arts
UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, 4 p.m. (ESPN)
UFC Fight Night Main Card: Marlon Vera vs. Cory Sandhagen (Bantamweights), 7 p.m. (ESPN)
MLB Spring Training
Astros vs. Marlins (taped), 6 a.m. (MLB)
Phillies vs. Blue Jays (taped), 9 a.m. (MLB)
Yankees vs. Phillies, 1 p.m. (MLB)
Diamondbacks vs. Mariners (split squad), 4 p.m. (MLB)
Guardians vs. Rockies, 9 p.m. (MLB)
Red Sox vs. Rays (taped), 12:30 a.m. Sunday (MLB)
Cardinals (split squad) vs. Mets (taped), 3:30 a.m. Sunday (MLB)
Orioles vs. Pirates (taped), 6 a.m. Sunday (MLB)
NBA
Pacers at Hawks, 5 p.m. (Bally Sports Indiana)
Milwaukee at Denver, 9 p.m. (NBA)
NBA G-League
Raptors 905 at Greensboro, 3:30 p.m. (NBA)
NHL
Lightning at Bruins, 1 p.m. (NHL)
Capitals at Penguins, 8 p.m. (ABC)
Blues at Ducks, 10:30 p.m. (NHL)
Men’s soccer
UEFA Euro 2024 Qualifying: Switzerland at Belarus, Group I, 12:55 p.m. (FS2)
UEFA Euro 2024 Qualifying: Norway at Spain, Group A, 3:30 p.m. (FS2)
MLS: LA Galaxy at Portland, 4:30 p.m. (FOX)
Women’s soccer
NWSL: Chicago at San Diego FC, 10 p.m. (CBSSN)
Tennis
Miami Open-WTA/ATP Early Rounds, 11 a.m. (Tennis)
XFL football
Seattle at Orlando, 1 p.m. (ABC)
St. Louis at Vegas, 7 p.m. (FX)