The following are results from the Bartholomew County 4-H Fair Open Class:
ANTIQUES
Grand Champion: Charlotte Elkins
Reserve Grand Champion: Deanna Glick, Carol Gross, Barb Hackman, Mary Jane Hoeltke, Donna Mount
Champion: Jo Childs, Cheryl Ellsbury, Jean Fiesbeck, Marilyn Hadler, Emma Jordan, Spec Schlehuser
Reserve Champion: Marybeth Glick, Schlehuser
Blue: Loretta Botkin, Wendy Brougher, Paul Franke, Annette Heath, Nancy Kistler, Susie
Riddle, Joan Schlehuser, Sally Scrogham, Claudia Shafer, Marcie Tompkins, Beth West
BASKETS
Grand Champion and Reserve Grand Champion: Roberta Parmerlee
Reserve Champion: Lisa Coombs
Blue: Jo Childs
CAKES
Grand Champion: Ellie Burbrink
Reserve Grand Champion: Alyson Danfe
Champion: Lisa Keefe
Blue: Wendy Brougher, Kaleb Crowder, Theresa Downey
CANDY
Grand Champion: Alyson Dunfee
Reserve Grand Champion: Bonnie Burbrink
Champion: Angie Behrman
Blue: Carol Gross
CANNING
Grand Champion: David Dow
Res. Grand Champion: Holly Brown
Champion: Briana Bonnell, Jo Childs, Adam Wade, Kathleen Stier Whipker
Reserve Champion: Kathy Amos, Eleanor Whipker
Blue: Karen Loy
Red: Becky Crowder, Kendrick Crowder, Lucas Crowder, Deb Eikenbary
CHILDRENS BAKING CONTEST
Grand Champion: Leah Manley, Kaedyn Pullin
Reserve Grand Champion: Abby Manley
Champion: Gretchen Brehle, Taisuke Wilson
Reserve Champion: Eden Gover, Dylan Shipp, Layne Thompson
Blue Honor: Mckenna Bielble, Anna Bush, Evan Bush, Anna Crowder, Jacque Crowder, Jordyn Davis, Dalton Deaton, Allie Fiesbeck, Mae Glick, Piper Hinds, Lily Holland, Molly Holland, Leah Manley, Mitsumi Wilson
Blue: Bella Eaglen, Sadie Fiesback, Riley Wilson
CHRISTMAS AT THE FAIR
Grand Champion: Angie Behrman
Reserve Grand Champion: Breanna McClaus
Champion: Sheila Downey, Deanna Glick, George Jones, Joyce Jones, Sherry Walton
Reserve Champion: Karen Dobrinski, Debbie Clark, Annette Heath
Blue Star: Darrin Brown, Holly Brown, Lisa Coombs, Joyce Jones, Sandi Lovelace, Donna Smith, Sherry Walton
COLLECTIONS
Grand Champion: Sheila Shaffer
Reserve Grand Champion: Jackie Speaker
Champion: Breanna McClain, Becky Speaker
Reserve Champion: Jean Fiesbeck
Blue Star: Wendy Bougher, Charlotte Elkins, Morgan Elkins, Marcie Tompkins
Blue: Kathy Bush, Jo Childs, Annette Heath, Joyce Jones, Jane Morris
COOKIES
Grand Champion: Micah Dement
Reserve Grand Champion: Bonnie Burbrink,
Champion: Jacque Crowder, Lisa Dougherty, Alyson Dunfee, Addi Thompson
Reserve Champion: Lisa Keefe
Blue Star: Angie Behrman, Jacob Burbrink, Addy Crowder, Theresa Downey, Bella Fredericksen, Carol Gross, Joanna Tucker
Blue: Lesley Boewe, Wendy Brougher, Jo Childs, Anna Marie Crowder, Lane Thompson
CRAFTS
Grand Champion: Deb Eikenbary, Teresa Hill
Reserve Grand Champion: Leah Speaker, Peggy Voelz
Champion: Joe Baxter, Marnie Carr, Jeanine Franke, Deanna Glick, Annette Heath, Joyce Jones, Jed Keffaber, Kreigh Keffaber, Boone Rutan, Jackie Speaker
Reserve Champion: Kathy Amos, Angie Behrman, Holly Brown, Debbie Clark, Sheila Downey, Melina Eagelaw, Deanna Glick, Beau Keffaber, Madelyn Streeval
Blue Star: Ted Burton, Karen Bush, Karen Dobrinski, Sandi Lovelace, Breanna McClaw, Nancy Meyer, Stella Streeval, Peggy Voelz, Laylah Jordan, Kathleen Wade
Blue: Liz Burbrink, Sandra Dosterglick, Logan Downey, Michaela Georges, Marilyn Hadler,
Sigel Marcum, Donna Mount, Lisa Romine, Lynetta Sulivan, William Sullivan.
Red: Penny Jacobus
CROCHETING
Grand Champion: Karen Loy
Reserve Grand Champion: Kerry Schwartze, Sherry Walton
Champion: Joyce Jones, Debbie Clark
Reserve Champion: Sheryl Moore, Martha Ward, Jackie Speaker, Gwen Wilkerson
Blue Star: Angie Ward.
Blue: Sarah Barriger, Michaela George, Lisa Keefe, Tiffany Pulkowski, Lisa Romine, Marcie Tompkins, Donna Smith, Lynetta Sullian
DECORATED CAKES
Grand Champion: Angel and Zia Bulthuis
DRIED FOODS
Grand Champion: Dave Dow
Reserve Grand Champion: Larry Hoeltke
EIGHTY & OVER
Grand Champion: Norma Barringer
Champion: Kathy Amos, Berneice Arnholt, Patricia Hall, Sondra Peters
Reserve Champion: Eurma Huempfner, Jeanne Starr, Randy Tucker
Blue Honor: Mary Lou Wessell
Blue: Ferrell Armstrong, Larry Harden, Owen Hungerford, Betty McQueen
FANCY QUICK BREADS
Grand Champion: Angie Behrman
Reserve Grand Champion: Lisa Price
Champion: Theresa Downey,
Blue Star: Addy Crowder, Alyson Dunfee,
Red: Holly Brown, Lisa Keefe
FINE ARTS
Grand Champion: Samantha Enzinger, Raylnn Jordan, Dinah McCartney, Brenna McClain, Tommy Robinson
Reserve Grand Champion: Jed Keffaber, Jason McCartney, Josh McClain
Reserve Champion: Makayla Baxter
Blue Star: Keegan Jordan, Jackie Sharp, Kalyne Soldanels, Gary Stam, Forest Steele, Joanna Tucker,
Blue: Ally Jo Baxter, Elizabeth Bulthuis, Abrianah Chandler, Sophie Dougherty, Sheila Downey, Mae Glick, Erica Harker, Penny Jacobus, Layla Jordan, Abigail Romine, Charles Romine Loretta Sullivan, Savannah Todd, Isabella VanCuren, Peggy Voelz, Rana Wetzel, Elizabeth Zook
FLOWER SHOW
Best of Show: Paulette Balmer, Claire Bush, Matthew Coy
First: Susan Arnhold, Kay Bale, A. Balmer, Lorna Billey, Sharon Baldwin, Paulette Balmer, Everett Bush, Kathy Bush, Kim Campbell, Claudia Castleman, Carol Clark, Charlotte Elkins, Leah Elkins, Sally Fribley, Betsy Kissinger, Lori Orschell, Gladys Ritzline, Nancy Seaborne, Jackie Speaker, Becky Swift, Pam Tempest, Debbie Tully
Second: Bartholomew Humane Society, Darren Collins, Matthew Coy, Morgan Elkins, Roger Glick, Lori Orschell, Jackie Sharp,
Third: Addy Arnholt, Lorna Billey, Diane Linke
FREEZING
Grand Champion: Charlotte Elkins
FRUITS
Grand Champion: Charlotte Elkins
Reserve Grand Champion: Larry Bogard
GENEALOGY
Grand Champion: Becky Speaker
Reserve Grand Champion: Toni Whitside
HERBAL PRODUCTS
Grand Champion: Deb Eikenbury
JEWELRY MAKING
Grand Champion: Olivia Eavey
Reserve Grand Champion: Lisa Keefe
Champion: Donna Mount
Reserve Champion: Sheila Downey
Blue Star: Joyce Jones
KNITTING
Grand Champion: Anita Palmer
Reserve Grand Champion: Deb Eikenbury
Champion: Diane Lill, Connie Nolting, Lori Vogt
Blue Star: Charity Nolting Keffaber, Veronica Pirie,
Dorothy Gabriel Woon
Blue: Kathy Amos, Carissa Nolting Murphy, Lindsey Murphy, Maggie Wagner, Pete Woon
NEEDLEWORK
Grand Champion: Julse Horne
Reserve Grand Champion: Wanda Engelan
Champion: Bill Carothers, Roberta Darmenlee, Karen Dobrinski, Donna Freeman, Sandi Lovelace
Reserve Champion: Rick Bush, Joan Ferguson, Michaela Georges, Marilyn Kerns
Red: Karen Loy
YEAST BREADS
Grand Champion: Kendrick Crowder
Res. Grand Champion: Alyson Dunfee
Champion: Chris Dement
Reserve Champion: Jennifer Dement
Blue: Lisa Price
WOODWORKING
Grand Champion: Stephen Gossman
Res. Grand Champion: Bert Ochs
Champion: Joe Baxter,
Reserve Champion: Larry Baack
Blue Star: Alan Tompkins
Blue: Kreigh Keffaber, Larry Harden
UGLY LAMPS
Grand Champion: Scott Rosenburger
Res. Grand Champion: Julie Schuette
Champion: Emma Schuette, Kaitlyn Yancey
Reserve Champion: Charlotte Elkins
Blue Honor: Leah Elkins
Blue: Nerrad Snilloc